Başkan Ekicioğlu, Kırşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün Kırşehir’in tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkarak, yurt içi ve yurt dışında tanıtımına ve kalkınmasına katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi. Göreve geldikleri günden beri yereldeki birçok projenin yanında ulusal ve uluslararası alanda da birçok çalışmayı yaşama geçirdiklerini belirten Ekicioğlu, şunları kaydetti:

“Kırşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü’müz, 2022 yılı boyunca birçok çalışmaya imza atmıştır. Dış İlişkiler Müdürlüğü personelimiz 16 Mart 2022 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yerel Yönetimleri Geliştirme ve Destekleme Programları kapsamında düzenlenen ‘Tüketici Hakları Eğitimi’ ne dış ilişkiler personeli katıldılar. UNESCO Müzik Şehri olmamız nedeni ile vermiş olduğumuz taahhütlerden biri olan ‘Uluslararası Müzik Konferansı’nın hazırlanması ve yapılması aşamasında gerekli yazışmaların yapılması gibi konularda çalışan birimimiz yine 17-18 Mayıs 2022 tarihinde 7 farklı UNESCO müzik şehrinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz konferansta gerekli yazışmaları ve anında çevirileri yaparak destek sağladı. Bu kapsamda dış ilişkiler personelimiz UNESCO Müzik Şehri Katowice’nin ‘World Urban Forum’ online etkinliği; UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında, Film Şehri olarak bulunan Brezilya’nın Santos şehrinde 18-22 Temmuz 2022 arasında düzenlenen 14. UNESCO Yıllık Toplantısı’na da online olarak katılım sağlayarak ilimizin temsiliyetini sağladı. 

Kırşehir’in ‘UNESCO Yaratıcı Şehir’ olarak unvan sahibi olmasının şehrimize kattığı değerler; yine aynı faaliyetler açısından şehrimizin UNESCO’dan gelecekteki beklentileri; UNESCO’nun öncelikleri doğrultusunda Kırşehir’in bu öncelikleri gerçekleştirmeye yaratıcı şehirler ağı bakımından katkısının neler olabileceği ve Yaratıcı Şehirler Ağı’nın değerlerini güçlendirmeye yönelik Kırşehir’in önerileri konusundaki çalışmalarımız ise sürekli bir şekilde devam ediyor. Biz Kırşehir Belediyesi olarak, UNESCO Müzik Şehri olmamız nedeniyle vermiş olduğumuz taahhütleri yerine getirmeye bundan sonra da devam edeceğiz. Amacımız tarihsel ve kültürel mirasımıza sahip çıkarak, şehrimizin yurtiçi yurt dışında tanıtımına ve kalkınmasına katkıda bulunmak. Bu bağlamda önümüzdeki süreçlerde de ulusal ve uluslararası projelerimizle Kırşehir’imizin kalkınmasına ve tanıtımına katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

Kaynak: anka