CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde kentsel dönüşüm mağduru Karapınar ve Değirmenönü mahallelerinde yaşayan yurttaşların sorunlarını dinledi. Yurttaşlarla bir kahvehanede bir araya gelen Kılıçdaroğlu’na; bir binada oturan tüm sakinlere toplamda 1 milyon 475 bin lira para önerilmesiyle ilgili mağduriyet de anlatıldı. Bir yurttaş Kılıçdaroğlu’na “Adaletli bir insan olduğunuz için, halk sizi seviyor. İnşallah muvaffak olun” dedi. Kılıçdaroğlu, “İnşallah adaleti getireceğim, gerçekten. Çok büyük haksızlıklar var, çok” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, “En büyük sorun ne bu mahallede” diye sordu. Yurttaş, “Bizim binanın tapusu bugün burada, yarın Şirinevler’de, öbür gün Çınarönü’nde. Sürekli bir plan değişikliği var” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Mağduriyet yaşanmaması lazım. Yani hakkın teslim edilmesi lazım. İstanbul’da tapusu olmayana bile tapu imkanı verildi. Çünkü, vatandaşı atamazsın, gelmiş yıllardır orada yaşıyor. Evladını orada büyütmüş, askere göndermiş. Şimdi sen yıkıyorsun, eyvallah yıkabilirsin. Diyorsun ki depreme dayanıklı ev yapalım, o da olur. Ama hakkını teslim edeceksin” diye konuştu.

Yurttaş ise “Bizim 40 yıllık emeğimiz burası. Varımız yoğumuz burada” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Yıldırım’ı, Yıldırım yapan sizsiniz, zaten” karşılığını verdi.

Başka bir yurttaş da Kılıçdaroğlu’na yaşadıkları mağduriyeti aktararak, sorunun dile getirilmesini istedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Size sözüm, Ankara’da sizin sözcünüz olacağız. Ben de olacağım, milletvekillerimiz de olacak. Nerede bir adaletsizlik varsa, adaletsizliğe karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Hiç endişe etmeyin. Endişe etmeyin, şunun için diyorum: Benim saraylarda gözüm yok. Saraylarda yaşamak gibi bir hedefim yok. Bu ülkede saraylarda birisi yaşayacaksa, bu ülkenin halkı, bu ülkenin milleti saraylarda yaşamayı hak ediyor ve bunun mücadelesini vereceğiz. Hiç endişe etmeyin”

FhW1JExXgAArSQX
Kılıçdaroğlu, aracına giderken bir yurttaş daha yaşadıkları mağduriyeti şöyle anlattı:

“Şu gördüğünüz bina, 10 tane daire var. Buna 1 milyon 500 bin lira kamulaştırmada fiyat verdi Büyükşehir Belediyesi. Biz bu haksızlığa karşıyız. Hakkımızı versinler. 3 katlı evim var. Arsam dahil 1000 lira fiyat biçiliyor. Şu anda Karapınar’da olan daireler 1500 lira. Üç tane daireme karşı bir tane daire alamıyorum. Biz buna karşıyız. Biz yola karşı değiliz. Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Belediyesi algı yaratmak istiyorlar: ‘Böyle bir sıkıntısı yok halkın, bunu CHP yapıyor.’ Biz mağduruz.”

Yeni Adalet Bakanı Tunç'tan ilk değerlendirme: Tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz Yeni Adalet Bakanı Tunç'tan ilk değerlendirme: Tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz

Başka bir yurttaş da mahallelerinde 562 bina yıkıldığını dile getirdi. Bir diğer yurttaş da mevcut binalardaki arsalarının dere kenarlarına verildiğini ifade ederek, “Bizim mevcut binalardaki arsalarımızı, dere kenarlarına atmış. Bizim şu anda, bizim buradan çıkmamız için, başkalarının altına imzasını atarak, bizi buradan çıkarma peşindeler. Tapularımız elimizde, adresimiz var. Suyumuz var, her şeyimiz mevcut. Haksız yere… Boş göstererek, bizi buradan kovma peşindeler. Biz de burada tek başımıza direniyoruz. Ne kadar direnebileceğimizi bilmiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM’de bu durumu dillendireceklerini ve bakanlarla konuyu görüşeceklerini aktararak, “Çözüm olmazsa, zaten yerel seçimler olacak. Alacağız ve hakkı teslim edeceğiz” dedi.