Taksim Dayanışması: “Seçimin sonucunda kim gelirse gelsin, pusulamız Gezi’dir” Taksim Dayanışması: “Seçimin sonucunda kim gelirse gelsin, pusulamız Gezi’dir”

Henri Barkey, Osman Kavala’ya kendisiyle yemek yediğine dair suç iddiasında bulunulmasıyla ilgili bir açıklama daha yaparak, "Ben o gece Kavala'yla değil, Aslı Aydıntaşbaş ile yemekteydim" dedi. Barkey daha önce de benzer bir açıklama yapmış ancak isim vermek yerine, "tanınmış bir Türk gazeteci ile yemekteydim" demişti.

Ahval'e açıklama yapan Barkey şunları söyledi;

"Türk medyasında son günlerde çıkan haberler ile alakalı bir açıklama yapmak istedim. 18 Temmuz 2016 akşamı Karaköy Lokantası’nda arkadaşım, gazeteci Asli Aydıntaşbaş ile başbaşa yemek yemek için gittim. Aynı akşam sivil toplum lideri Osman Kavala ile Karaköy Lokantasında tesadüfen karşılaştık. Kendisi ile birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum."

2018 itibarıyla AKP medyasının Osman Kavala ile yaşadığım bu tesadüf karşılaşmayı büyük bir komploya çevirdiğini söyleyen Barkey sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekim 2020’de ise Savcılık absürt ve uydurma bir iddianame ile Sayın Kavala ve beni darbe planlamak ile suçladı. O tarih itibarıyla Sayın Kavala halihazırda hapisteydi ve bu yeni iddianame tutukluluk halinin devam etmesi için kullanılan bir hileydi. Gerçekleri inkar etmek hakikati değiştirmez. Basit bir akşam yemeğinin bile böyle büyük bir tartışma konusu haline gelmesi, Türkiye’deki gidişatın ne kadar üzücü olduğunun bir ispatıdır."