CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sedat Peker'in açıklamalarıyla gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz ve ilişkilerine dair hazırlanan broşür nedeniyle ifade verdi.

İstanbul'un Beşiktaş ve Beyoğlu ilçelerinde 15 Ekim’de, "SaBıKa Holding" başlıklı broşür dağıtıldı. Bazı CHP'li il ve ilçe yöneticileri gözaltına alındıktan sonra "Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda bazı il yöneticileri daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verdi. Savcılık, bu kapsamda CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'nu da ifade vermeye çağırdı. 

"SUÇA DEVLET, SİYASET VE YARGIDA İŞTİRAK KUŞKULARI VAR"

Savcılığa ifade veren Kaftancıoğlu, ''Hakkımdaki soruşturma, Sezgin Baran Korkmaz ve suç ortakları olduğu iddia edilen kişiler hakkında CHP tarafından hazırlanan broşüre ilişkin olarak tarafımdan yapılan Twitter paylaşımına dayanmaktadır. Anılan kişiler hakkında sadece Sermaye Piyasası Kurulu ve Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun raporları incelendiğinde dahi, işlenen çok sayıdaki suçun arz ettiği vahamet kolaylıkla anlaşılabilir. Diğer yandan, süreçte ortaya çıkan ve kamuoyuna yansıyan resmî belge niteliğindeki kanıtlar, suça iştirak etmiş kimi siyasetçi ve bürokratların itirafları, söz konusu suçların devlet, siyaset ve yargıda görev yapan bir kısım kişilerin iştiraki ya da yardımları ile gerçekleştiği yönünde çok güçlü kuşkuların doğmasına sebebiyet vermiştir'' dedi.

"SONUÇLANDIRILAN  BİR SORUŞTURMA KAMUOYUNA YANSIMADI"

Kaftancıoğlu, ''Ne yazık ki bugüne kadar, suça iştirak ya da yardım ettiği güçlü kanıtlarla öne sürülen siyasetçi ve bürokratlara ilişkin Cumhuriyet Savcıları tarafından sonuçlandırılan bir soruşturma kamuoyuna yansımamıştır. Bu sebepledir ki CHP, Anayasa ve yasalardan doğan görevini ifa kapsamında kamuoyunu bilgilendirerek, bir yandan yargı organlarını görevini tam ve etkili olarak ifa etmeye davet eden, diğer yandan denetim görevini bihakkın yapabilmesi amacıyla kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik haklı ve meşru gayreti göstermiştir, göstermektedir. CHP İstanbul İl Başkanı olarak, halkın soyulmasının, geleceğinin karartılmaya çalışılmasının engellenmesi, yargı, siyaset ve bürokrasinin suç örgütlerinden çıkar sağlayan kişilerden arındırılması ve suç işleyenlerin cezalandırılmasına yönelik bu çabaları sonuna kadar desteklediğimi ve tüm gücümle desteklemeye devam edeceğimi açıkça belirtmek isterim'' ifadelerini kullandı.

"RUTİN GÜNLERİMİZDEN BİRİ"

Kaftancıoğlu, ifadesini verdikten sonra Çağlayan Adliyesi'nden çıkarken, "Açıklama yapılacak bir durum yok. Biz her zaman olduğu gibi rutin, savcılığa ifade verme günlerimizden birini daha yaşıyoruz. Bu ‘SaBıKa Holding’ ile ilgili bir soruşturma vardı. Bununla ilgili geldik, ifademizi verdik. Şimdi adliyeden ayrılıyoruz” açıklamasını yaptı.