Kadınlar Birlikte Güçlü, TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve 11 gazetecinin gözaltına alınmasını Kadıköy’de protesto etti. Kadınlar darp edilerek gözaltına alınırken, polis şiddetine sloganlarla karşılık verdi.

Kadınlar Birlikte Güçlü, Kimyasal silah kullanımına ilişkin yaptığı değerlendirme ardından hedef gösterilerek bu sabah İstanbul’daki evinde gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve 9 kentte yapılan ev baskınları ile 11 özgür Kürt basın emekçisinin gözaltına alınmasını protesto etmek için “Susmuyoruz” şiarıyla Süreyya Operası önünde eylem gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının bir araya geldiği açıklama öncesi, Süreyya Operası’nın önü ve çevresi yüzlerce polis ve gözaltı aracı ile ablukaya alındı.

'GAZETECİLER İÇİN BURADAYIZ'

Kadınlar bir araya gelir gelmez polisler, Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasak “gerekçesini” öne sürerek eyleme izin vermeyeceklerini belirtti. Kadınlar ise eylemlerinde kararlı olduklarını belirtti. Bu esnada yüzlerce polis kadınları ablukaya aldı, çekim yapan gazetecileri de alandan uzaklaştırdı. Bu duruma tepki gösteren bir Barış Annesi, “Gözaltına aldığınız gazeteciler için buradayız. Hala engellemeye çalışıyorsunuz. Yeter artık yasaklarınız” sözlerini kullandı.

SLOGANLARLA KARŞILIK

Ardından polisler kadınları darp ederek gözaltına aldı. Kadınlar polis şiddeti ve işkencesine karşı “Özgür basın susturulamaz”, “Şebnem Korur yalnız değildir” sloganları atarak direndi. Çevredeki yurttaşlar da polis işkencesi ve gözaltılara tepki gösterdi.

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Dönem Sözcüsü Perihan Koca’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 15 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceği belirtildi.