Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı ve Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, 6 Şubat 2023'te yaşanan depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Hatay için uyarılarda bulundu.

Ulusal Deprem Sempozyumuna katılan Pampal, bölgedeki deprem risklerine dair soruları yanıtladı. Pampal, Ölüdeniz Fayı ile ilgili konuştu.

Ölüdeniz Fayı

"O DEPREMLERE DAYANACAK ŞEKİLDE HATAY'I İNŞA ETMELİYİZ"

Pampal, "6 Şubat depremlerinde bu fay Hatay Kırıkhan'a kadar kırıldı. Bu coğrafyada en yıkıcı ve en sık deprem olan fay budur. Şimdi o fay kırılmaya başlayacak. Çünkü oraya da stres yüklendi. O başlarsa maalesef Hatay yeniden yıkıcı bir deprem yaşayacak. Bunu düşünerek o depremlere dayanacak şekilde Hatay'ı yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Çünkü bu büyük depremler çok uzak değil ve çok yıkıcı olabilir." açıklamasında bulundu.

Bölgede 7'nin üzerinde deprem beklenildiğini vurgulayan Pampal, "Hatay'da 200-300 bin kişinin öldüğü milattan önce 70'li yıllarda, milattan sonra 500'lü yıllarda, ondan sonra da çok sayıda tarihsel dönem depremleri var. Bundan Hatay üst merkezi ve güneyindeki Suriye etkilenecektir." ifadelerini kullandı.

"ARTIK DERS ÇIKARILMALI"

Adana'nın da etkilenebileceğini ve önlem alınması gerektiğini belirten Pampal, "Adana'da özellikle alüvyal zeminler uzak depremlerde de ivme değerini çok yükseltiyor. O bakımdan üzerindeki ağır, betonarme, kötü yapıları yıkıyor. Artık bunlara dikkat edilmeli, ders çıkarılmalıdır." şeklinde konuştu.