İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in eski danışmanı olan Hasan Sami Özvarinli 14 Mayıs seçimleri öncesi partisi tarafından milletvekili adayı gösterilmemesinin ardından AKP'ye geçmişti. Öte yandan 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili aday tanıtım toplantısında AKP'ye katılan Özvarinli’nin rozetini de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki takmıştı.

Hasan Sami Özvarinli, AKP'ye katıldıktan sonra yaptığı açıklamada, "Allah'ın izniyle 14 Mayıs'ta bu memleketi ne FETÖ'cülere ne de PKK'yla diz dize oturup bu memleketin pazarlığını yapanlara emanet etmeyeceğiz" demişti. Bunun üzerine İYİ Parti, Özvarinli'nin ortaya attığı 'FETÖ' iddialarının asılsız olduğunu belirterek, hukuki süreç başlattıklarını duyurmuştu.

Sözcü'de yer alan habere göre; Özvarinli’nin, bir süre önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde göreve başladığı ortaya çıktı. 

Özvarinli’nin, bir süre önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde göreve başladığı ortaya çıktı. Hasan Sami Özvarinli, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda kısa adı TÜÇA olan Türkiye Çevre Ajansı yönetim kurulu üyeleri arasında yer aldı.