Almanya gaz kesintisi nedeniyle alarma geçti Almanya gaz kesintisi nedeniyle alarma geçti

İsrail, Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik yeni bir seyahat uyarısı yaptı. İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Türkiye’deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” çağrısı yapıldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ‘İranlı casusların İstanbul’da İsraillilere karşı aktif biçimde saldırı planları yaptığı yönündeki haberler üzerine Türkiye’de bulunan İsrail vatandaşlarına ‘mümkün olan en kısa sürede’ ülkeyi terk etme çağrısında bulundu.

Sputnik’te yer alan habere göre Lapid, yaptığı açıklamada, “Gerçek ve yakın bir tehlike mevcut. Halihazırda İstanbul’daysanız, en kısa zamanda İsrail’e dönün. İstanbul’a seyahat planınız varsa da iptal edin. Hiçbir tatil canınızdan önemli değil” ifadelerini kullandı. Bakan, İran’ın ‘İsraillilere karşı terör saldırıları düzenlemeye yönelik birkaç girişimi’ olduğunu iddia etti.

"TÜRKİYE'YE GİTMEYİN"

Daha önce Jerusalem Post gazetesine konuşan İsrailli güvenlik yetkilileri, İran’ın Türkiye’yi ziyaret eden İsrail vatandaşlarına saldırı girişiminde bulunduğunu öne sürmüştü. Haberede, Türkiye’de faaliyet yürüten İranlı bir grubun, geçen ay İsraillilere yönelik saldırı planlarının Türk ve İsrailli güvenlik birimleri tarafından önlendiği kaydedilmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Albay Hasan Seyyad Hodayi’nin geçen ay evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail yönetimi, vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısında bulunmuştu.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Son haftalarda İran, üst düzey Devrim Muhafızları yetkilisinin ölümünden İsrail’i sorumlu tuttu ve İran, İsraillilere yönelik bir misilleme gerçekleştirebilir” ifadelerine yer verilmişti.