İran devleti çeşitli dosyalardan idam cezasına çarptırdığı 6 Kürt mahkumun infazını gerçekleştirdi. İdam edilen mahkumların 4’ünün İlam, ikisinin ise Mahabad ve Loristan Vilayetinin Kohdeşit kenti nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi.

Doğu Kürdistan insan hakları örgütlerinin bildirdiğine göre 29 Kasım’da (bugün) 14 yıldır cezaevinde bulunan Mahabad nüfusuna kayıtlı Eyub Kerim isimli Kürt mahkum İran’ın Kerec kentindeki Qızıl Hisar cezaevinde idam edildi.

Edinilen bilgiye göre Eyub Kerimi ve 6 kişi daha 2009 yılında Mahabad’da Abdulrehman Tina isimli  bir cami imamını öldürmek suçlamasıyla tutuklanmış, 2016 Mart’ında çıkarıldıkları mahkemede idama mahkum edilmişlerdi.

UYUŞTURUCU MADDE TİCARETİNDEN İDAM CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTILAR

Dün  İlam nüfusuna kayıtlı İkbal Fethullahi ile Loristan Vilayetinin Kohdeşit nüfusuna kayıtlı Muhsin Emirayi isimli mahkumlar Kerec'deki Qızıl Hisar cezaevinde idam edildiler. Her iki Kürt 5 yıl önce uyuşturucu madde ticareti yapmak suçlamasıyla idama mahkum edilmişlerdi.

İnsan hakları örgütlerinin bildirdiğine göre, dün İlam kentindeki cezaevinde tutulan Şehram Muhammedbegi (38), Ali Axammuhammedi(47) ve Nası Maksudi isimli 3 Kürt mahkumun daha idamı infaz edildi.

Her 3 Kürt mahkumun Rojhılat’ın İlam Vilayeti nüfusuna kayıtlı oldukları ‘kasten adam öldürmek’ suçundan idam cezası aldıkları bildirildi.