Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, ülkenin silahlı kuvvetlerine ülke topraklarına yönelik olası saldırılara karşı "Teyakkuzda olun" talimatı verdi. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de Türkiye'den Irak'ın kuzeyindeki operasyonları sonlandırmasını talep etti.

Irak Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre Başbakan Mustafa Kazimi, Silahlı Kuvvetler ve Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen Irak Yüksek Güvenlik Kurulu toplantısına başkanlık etti.

Açıklamada silahlı kuvvetlerin rolüne vurgu yapan Kazimi'nin, ülke toprakları, sınırlar ve vatandaşların korunmasında kabinesinin işe başlamasından bu yana güvenlik sisteminin kurumlaşması yönündeki çabalara değindiği belirtildi.

Kuzey Irak'ın Türkiye sınırındaki Zaho'nun Perex tatil köyüne dün düzenlenen top saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu 9 Iraklı Arap turist hayatını kaybetmiş, 29 turist de yaralanmıştı. Irak olayla ilgili Türkiye'yi suçlamıştı.

Fransa'da kuraklık futbol sahalarını kuruttu: Maç iptalleri gündemde Fransa'da kuraklık futbol sahalarını kuruttu: Maç iptalleri gündemde

"IRAK HALKINDAN ÖZÜR DİLENMELİ"

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de Türkiye'ye ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Fuad Hüseyin, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki "askeri operasyonlarını durdurmasını ve Irak halkından özür dilemelisini" istedi.

Hüseyin, "Türkiye ve PKK kendi iç çekişme ve çatışmalarını Kürdistan Bölgesi topraklarına taşıyor. Türkiye, Irak'taki askeri operasyonlarını durdurmalı, Irak halkından özür dilemeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat ödemeli ve tazmin etmelidir" ifadelerini kullandı.