İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın istifasının ardından Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlık koltuğu için 8 aday yarışıyor. İlk tur oylamada en çok oyu Rishi Sunak aldı. Maliye Bakanı Nadhim Zahavi ve eski Sağlık Bakanı Jeremy Hunt elendi.

Muhafazakar Parti'de, yeni lider ve başbakanın seçimi için yapılan ilk tur oylama sona erdi. Sekiz aday arasında eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 88, Ticaret Bakanı Yardımcısı Penny Mordaunt 67, Dışişleri Bakanı Liz Truss 50, Kemi Badenoch 40, Tom Tugendhat 37 ve Suella Braverman 32 oy aldı.

Norveç'in ünlü deniz aygırı 'halk güvenliği' gerekçesiyle uyutuldu Norveç'in ünlü deniz aygırı 'halk güvenliği' gerekçesiyle uyutuldu

İlk oylamada, partinin parlamentodaki 358 milletvekilinden 30'unun desteğini alamayan adaylar elendi. Maliye Bakanı Nadhim Zahavi ile eski Sağlık Bakanlarından Jeremy Hunt ise ilk turda barajı geçemedi.

İKİNCİ OYLAMA YARIN

Zahavi, liderlik yarışındaki rolünün artık sona erdiğini belirterek tüm adaylara şans diledi. İkinci oylama yarın yapılacak. Son iki adayın 21 Temmuz'a kadar belirlenmesi hedeflenirken, Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve başbakan olacak isim 5 Eylül'de açıklanacak.

Getçtiğimiz hafta baskılara dayanamayarak istifasını açıklayan Boris Johnson ise yerine geçecek isim belli olana kadar başbakanlık görevini sürdürecek.