MA’da yer alan habere göre, Muğla Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’nın kesilmemesi için tuttukları nöbet sırasında jandarma tarafından gözaltına alınan 2 yurttaşın yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Milas 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

“Jandarmaya mukavemet etmek”le suçlanan Edibe Demir ve Füsun Kayra’nın yanı sıra avukatları da duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya İkizköylüler ve çok sayıda ekolojistte katıldı.

Duruşma sanık avukatlarının mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğinden kaynaklı bulunduğu reddi hakim talebi nedeniyle görülemedi. Mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirmesi kararını vererek duruşmayı 21 Kasım tarihine erteledi.

‘YAŞAM MÜCADELESİ ENGELLENEMEZ’

Duruşma sonrası Milas adliyesi önünde ekolojistler tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) Başkanı Nejla Işık, haklarını savundukları için yargılandıklarını söyledi. Alanda köylerini, yaşam haklarını savunduklarını vurgulayan Işık, “Burada yargılanması gerekenlerin kim olduğunu herkes biliyor. Burada yargılanmamız haksızlık. Cezalandırılması, yargılanması gerekenler yangını fırsata çevirip ağaç kesenlerdir, ağaçları koruyanlar değil. Çocuklarımız ve geleceğimiz için mücadeleye devam edeceğiz. Bu kesinlikle köylüleri sindirmek için yapılan bir şey ama biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Yaşam hakkımız engellenemez” diye konuştu.

DESTEK ÇAĞRISI

Daha sonra konuşan dava avukatlarından Nehir Bilece ise, “Duruşmadan önce adil yargılanma hakkının ihlal edileceğini düşündüğümüz için reddi hakim talebinde bulunduk. Destek ve dayanışmanın mücadeleyi büyüttüğünü bilerek bütün yaşam hakkı savunucularını İkizköylülere desteğe çağırıyoruz” dedi.