Zamların ardı arkası kesilmezken 2022 yılında en fazla zam gelen gıda ürünlerinin başında yumurta geldi. Orta boy 30'lu yumurtanın kolisi bir yılda yaklaşık yüzde 250 zamlandı.

 Orta boy 30'lu yumurtanın kolisi bir yılda yaklaşık yüzde 250 zamlandı. Son gelen zam ile birlikte 30'lu orta boy (M) yumurta 55.95 TL'den, 30'lu büyük boy (L) ise 95 TL'den satışta.

YUM-BİR FİYAT DAHİ AÇIKLAMIYOR

Merkez Bankası, Uluslararası yatırım pozisyonu verileri yayımlandı Merkez Bankası, Uluslararası yatırım pozisyonu verileri yayımlandı

Geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurul, 12.05.2022 tarihli toplantısında, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) ve YUMBİR’e üye birliklerin rekabeti kısıtlayıcı çeşitli eylemlerde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma açmıştı.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, "Üreticilerin bir araya gelerek fiyat belirleme veya yükseltme imkanı, şansları" olmadığını söyledi. Afyon, "Üreticiler birleşerek fiyatı yükseltecek olsaydı, bir senedir zarar ediyor olmazdı" ifadelerini kullandı.

Üreticilerin zarar etmemek için bir araya geldiğini anlatan Afyon, Yumurta Üreticileri Merkez Birliğinin, üreticisini korumak adına piyasadaki günlük fiyatları derleyerek bunları resmi kurumlarla paylaşma görevi olduğuna dikkati çekti.

YUMBİR temmuz ayı fiyat listesini yayımlamadı.