Maraş merkezli depremlerde Antakya’daki Farklı Yaşam Rende sitesinin dört blokundan ikisi yıkıldı. Yıkılan iki blokla ilgili sitede kolonların kesildiği iddia edildi. Bununla ilgili yapılan suç duyuru takipsizlik verildiği öne sürüldü. 78 kişinin öldüğü, 27 kişinin sağ çıkarıldığı sitede en az 35 kişiye ise henüz ulaşılmadı.

Cumhuriyet'te yer alan Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre Avukat Coşkun Atılğan, “Binanın altına daha kreş yapılmadan tüm kurumları uyardım, yanıt alamadım” dedi. Atılğan, Müteahhit Fevzi Yılmaz ile toprak sahibi Arif Sami Rende arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıldığını ve bu kapsamda sitenin 2’şer blok alacakları şekilde paylaştırıldığını söyledi.

‘BELEDİYE KONTROLE BİLE GELMEDİ’

Avukat Atılğan, “Rende’de kalan blokların alt katındaki kolonların birçoğunun kesildiğini ve buraya kreş açılacağını öğrendik” diyerek süreci şöyle anlattı:

“Bunun üzerine Mayıs 2016’da Antakya Belediyesi’ne buraya ruhsat verilmemesi için başvuruda bulunduk, kontrole bile gidilmedi. Bloklardaki 144 aileyle konuştuk ve dedik, ‘O kadar çok kolon kesildi ki depreme bile gerek kalmadan binalar yıkılabilir’. Ailelerden de şikâyette bulunanlar oldu.

‘İNSANLAR GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME GİTTİ’

Tarım ve orman alanlarında düzenlemeleri içeren kanun teklifi, Genel Kurulda kabul edildi Tarım ve orman alanlarında düzenlemeleri içeren kanun teklifi, Genel Kurulda kabul edildi

Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Hatay Valiliği’ne başvuruda bulunduk, oradan da ses çıkmadı. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, üç kere kendim gittim, ifademize bile başvurulmadı. Uyardığımız o iki blok da yıkıldı. İnsanlar göz göre göre ölüme gitti.”(Kaynak)