ERBİL (AA) - BEKİR AYDOĞAN / HEMİN HÜSEYİN - Irak'ın Erbil kentinde ramazan ayının Nevruz Bayramı tatiline denk gelmesi nedeniyle pazarda hareketlik az olurken yerel para birimi dinarın ABD doları karşısında değer kazanmasına bağlı olarak fiyatlarda ise düşüş yaşanıyor.

IKBY'de ramazan ayının ilk günü olan 23 Mart, 3 günlük Nevruz Bayramı tatilinin de son gününe denk geliyor. Dolayısıyla tatilin de etkisiyle Erbil'deki ramazan alışverişinin geçen senelerdeki gibi hareketli olmadığı ve çarşının sakin olduğu görülüyor.

Kent çarşısındaki esnaf, Irak dinarının son 1-2 ayda dolar karşısında değer kazanması nedeniyle ürünlerin fiyatlarında artış yerine indirim yapıldığını belirtiyor.

- "Halk nevruz ve ramazan hazırlığını birlikte yaptı"

Ihlara Vadisi'ndeki bitki ve hayvan türleri kayıt altına alındı Ihlara Vadisi'ndeki bitki ve hayvan türleri kayıt altına alındı

Kentte market işleten Aram Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu senenin farkı nevruz ve ramazanın aynı günde olması. Halk da nevruz ve ramazan hazırlığını birlikte yaptı. O nedenle Nevruz Bayramı'ndan önce büyük bir hareketlilik oldu." dedi.

Dinarın değerinin artmasının da piyasaya etkisi olduğuna işaret eden Muhammed, bu nedenle gıda firmalarının fiyatları yaklaşık yüzde 10 indirdiğini söyledi.

Muhammed, halkın daha çok hurma, ceviz, bal ve pirinç gibi ürünlere rağbet ettiğini aktardı.

- "Halkın çoğu Nevruz Bayramı'ndan dolayı dışarıda olduğu için pazar sakin"

Bir başka esnaf Kemal Taha, pazardaki hareketliliğin gelecek hafta artmasını beklediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Firmalar da halkın durumunu dikkate alarak önceki yıllara göre fiyatlarda indirim yaptı. Daha ziyade temel gıda ürünlerine talep var."

Çarşıda alışveriş yapan kent sakini Rizgar Leşkeri de Nevruz Bayramı'ndan önce çok kalabalık olduğu için alışverişi bugüne bıraktığını söyledi.

Leşkeri, "Halkın çoğu Nevruz Bayramı'ndan dolayı dışarıda olduğu için pazar sakin. Kalabalıkta alışveriş yapmamak için ben alışverişimi bugüne bıraktım." dedi.