Beşiktaş'taki Çırağan Caddesi üzerindeki çınar ağaçlarının kesilmesi nedeniyle AKP'nin hedefi haline gelen İBB'den açıklama geldi. Sözcü Murat Ongun, kesilen ağaçların "kanserli" olduğunu, AKP döneminde de bu işlemin yapıldığını söyledi.

Beşiktaş ilçesi Çırağan Caddesi’nde yol boyunca uzanan çınar ağaçlarından 112 tanesinin kesilmesi, AKP ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında tartışmalara neden oldu. Çınar ağaçlarının kesilmesi üzerine AKP’lilerin hedef aldığı İBB’den açıklama geldi. İBB sözcüsü Murat Ongun, kesilen ağaçların “kanserli” olduğunu ifade etti

Murat Ongun, “Önceki belediye yönetimi de kanserli ağaçları kesiyordu bu yapılması gereken bir işlem” dedi.

Ongun, “Yıl 2012, önceki İBB yönetimi tarafından Beşiktaş’ta ağaç kanseri olan çınarlar kesiliyor ve yenileri dikiliyor. Bugün de aynı şey yapılıyor, yapılmalı. Hasta ağaçlar kesilmezse kanser hızla diğer ağaçlara bulaşıyor, gövdeleri kuruyor, içleri çürüyor ve devriliyorlar” ifadelerini kullandı.

İBB AÇIKLAMA YAPAN BİR PANKART ASTI

İBB caddeye ağaçların hastalık nedeniyle kesildiğinin belirtildiği bir pankart astı.

150-200 yıllık ağaçların kesilmesiyle ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğü Teknik Müdür Yardımcısı Aydın Çetinkaya, ağaçların yerine yenilerinin dikildiğini söyledi.

‘AĞAÇLAR KESİLMEZSE HASTALIK SIÇRAR’

Gözden kaçırmayın

Karabat: Elektriğe yüzde 100 zam yolda Karabat: Elektriğe yüzde 100 zam yolda

Hastalıklı toprağın dahi değiştirildiğini belirten Çetinkaya, ağaçların kesilmediği takdirde diğer çınarlara da hastalık sıçrayacağına dikkat çekti.

Çetinkaya, “Bu ağaçlar kesilmese hepsi kurumaya yüz tutmuş, can ve mal güvenliği açısından çok ciddi tehdit oluşturmaya başlamıştı” dedi.