Tarihi Vaniköy Camii yangınının çıkış nedeniyle ilgili itfaiye raporunda, "Elektrik tesisatı kablolarının ısınması sonucu, kablo izolasyonlarının tutuşmasıyla yangın başlangıcı meydana geldi" ifadelerine yer verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Üsküdar'daki tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangının nedenine ilişkin İstanbul İtfaiyesi raporunun tamamlandığını açıkladı. DHA'nın aktardığı habere göre, İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı ekiplerin yaptığı incelemeler sonucunda hazırlanan raporda, yangının elektrik tesisatından kaynaklandığı kaydedildi.

"TESİSAT KABLOLARINDA OLUŞAN ELEKTRİKSEL ISINMA"

Yangının, tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınmadan kaynaklandığının belirtildiği raporda, şu ifadelere yer verildi: "Yangının seyri ve söndürülmesini müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde, cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir. Mahallinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapılan araştırmada, camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır."

İLGİLİ HABERLER

https://dokuz8haber.net/toplum-yasam/istanbuldaki-tarihi-vanikoy-camiinde-yangin-cikti/ https://dokuz8haber.net/gundem/yanginin-ardindan-tarihi-vanikoy-camiinde-inceleme/ https://dokuz8haber.net/gundem/yanginda-kule-donen-vanikoy-camisi-gectigimiz-hafta-vakfa-teslim-edilmis/