Avrupa'nın en iyi üniversiteleri açıklandı: İlk 100'de Türkiye yok Avrupa'nın en iyi üniversiteleri açıklandı: İlk 100'de Türkiye yok

Türk Hava Kurumu Kayyumu H. Abdullah Kaya, kuruma ait toplam 9 yangın söndürme uçağı olduğunu belirterek, bunlardan 3'ünün çeşitli kazalar nedeniyle çok ciddi bakıma ihtiyacı olduğu için yıllardır kullanılmadığını söyledi. DHA'ya konuşan Kaya, 4 uçağın ise TUSAŞ'ta bakımda olduğunu söyledi. Uçakların pervane, motor, iniş takımlarının bakımlarının yapıldığını, kanat gövde bağlantılarına perçin ve yorgunluk testlerinin uygulandığını aktaran Kaya, 'Burada bir kapasite artırılması söz konusu değil. Uçakların olduğu gibi kullanılmasına yönelik bakım yapılıyor. Diğer 2 uçağımız ise biraz daha masraflı bakım gerektiriyor. Motorlarının ve iniş takımlarının ciddi şekilde bakımı gerekiyor. Bunun da maliyeti biraz yüksek olduğu için onların bakımını şu anda 2’nci etap olarak düşünüyoruz" dedi.

"ORMAN BAKANLIĞI İSTEMİYOR"

Bakıma alınan CL-215 tipi uçakların THK tarafından 2019 yılına kadar yangın söndürmede kullanıldığını hatırlatan Kaya, uçaklar turbo motora sahip olmadığını, piston motorlu olduğunu söyledi. Bu nedenle Orman Genel Müdürlüğü tarafından bu uçakların istenmediğini söyleyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim uçaklarımız sadece gündüz uçuş yapabiliyor. Bu nedenle bizim uçaklarımız teknik özellikleri itibarıyla istenilen vasıfları taşımıyor ama bizim uçaklarımız da yangın söndürmede kullanılabilir. Bunun için biz TUSAŞ’la iş birliği kapsamında uçaklarımızın bakımını yapıyoruz. Bu bakım dediğimiz servis bülteni 568 kapsamında kanat gövde bağlantılarının yorgunluk testlerinin yapılması ve bu testler sonucunda yorulmuş olan perçinlerinin yenilenmesi. Bir uçağımızı tamamladık. Diğer uçaklarımızın da bakımı yapıldıkça çıkan parçalar sipariş veriliyor. Genel parçalar veriliyor. Bu kapsamda devam ediyoruz."