Çin kendisi bıraktı, Türkiye'ye kömür santrali kurduruyor

Doğu Akdeniz Çevre Platformu, insan sağlığını ve çevreyi kirletecek Hunutlu Termik Santrali'ne karşı imza kampanyası düzenliyor.

EKOLOJİ-ÇEVRE 23.09.2021 - 10:17 23.09.2021 - 10:29

Çin artık yeni kömürlü termik santral inşa etmeyeceğini açıkladı, ancak Türkiye'de Çin'in finansmanı ve desteği ile kömür santrali yapımı devam ediyor. Adana Hunutlu’daki kömürlü termik santraline karşı, "Hunutlu termik santralinin inşası durdurulsun!" talebiyle imza kampanyası düzenleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Adana merkezde yapılan ölçümlere göre, kentin havasındaki kirletici madde (PM10) yoğunluğu Türkiye’de belirlenmiş sınır değerin iki, Dünya Sağlık Örgütü’nün değerlerinin ise dört kat üzerinde bulunuyor. Yeni kömür santralinin kirliliği daha da artıracağı ifade ediliyor.

DENİZ KAPLUMBAĞASI YUVALAMA ALANI

Adana Sugözü kumsalında inşaatı devam eden Hunutlu kömürlü termik santrali deniz kaplumbağası yuvalama alanlarını da yok ediyor. IUCN’in (Dünya Doğayı Koruma Birliği) Kırmızı Listesi'ne göre “tehlike altında” kategorisinde yer alan yüzlerce yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas) ve iribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta) her yıl bu bölgede yumurta bırakıyor. Kumsaldaki termik santral inşaatı, kaplumbağa yuvaları için büyük tehdit oluşturuyor.

SAĞLIK ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YAPILMADI

İmza kampanyası metninde, inşaatın durdurulması için şu gerekçeler ifade ediliyor: "Yeşil deniz kaplumbağaları için Akdeniz Havzası’nda öncelikli yuvalama kumsallarından biri olan proje alanındaki inşaat, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 2009/10 Genelgesi’ne göre hukuka aykırı. Santral projesi, İskenderun Körfezi Bütünleşik Kıyı Alanları Planı (BKAP) ve Mersin-Adana Bölgesi Çevre Düzeni Planlarına aykırı. ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu hazırlanırken ölçülen hava kalitesine ait veriler, güncel mevzuatımızın limit değerlerinin çok üzerinde bir kirliliği gösteriyor, santralin ÇED olumlu kararı geçerli değil. İskenderun Körfezi’ndeki diğer termik santral ve sanayi tesislerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri kümülatif olarak değerlendirilmedi. Termik santralin Sağlık Etki Değerlendirmesi (SED) yapılmadan yani halk sağlığı üzerindeki etkisi bilinmeden inşaatına başlandı. Hunutlu Termik Santrali’nin 2014 tarihli Nihai ÇED raporunda yer alan PM10 kirleticisine ait ölçümler, insan sağlığının korunması ve AB mevzuatıyla uyumlaştırma için güncellenen Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’ndeki sınır değerleri aşıyor."

İMZA KAMPANYASINI DESTEKLEYEN KURUMLAR

Doğu Akdeniz Çevre Platformu tarafından başlatılan imza kampanyasını, şu kurumlar destekliyor: Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, Antakya Çevre Koruma Derneği, CAN (Avrupa İklim Eylem Ağı) Europe, Doğa Derneği, Doğu Akdeniz Çevre Platformu, Ekosfer Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi, HEAL (Sağlık ve Çevre Birliği), İskenderun Çevre Koruma Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Yuva Derneği, 350.org

İmza kampanyasına katılmak için.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST