Sincan Cezaevi’nde kalan hükümlü M.K., cezaevi gözlem kurulunun “iyi hal” görüşüne karşın, “Haksız yere cezalandırıldığını ve aldığı cezanın çok olduğunu söylediği” gerekçesiyle şartlı tahliyeden yararlandırılmadı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenerek, “Zaten ocağı söndürülmüş, mahvedilmiş bir kişinin denetimli serbestliği verilmediği gibi, bir de koşullu salıverilmesi de tamamen afaki ve soyut gerekçelerle verilmiyor. Olacak şey değil. Böyle bir zulüm başka bir yerde görülmedi” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup gönderen hükümlü M.K., cezaevi gözlem kurulunun kendisi hakkında “iyi hal” görüşü bildirmesine karşı şartlı tahliyeden yararlandırılmadığını anlattı. M.K., “iyi hal” görüşü bildirildiği için 1 Mart 2023’te tahliye olması gerekirken tahliye edilmediğini bildirerek, cezaevi yönetiminin buna ilişkin karar örneğini mektubuna ekledi.

“HÜKÜMLÜNÜN BU AŞAMADA TAHLİYESİ UYGUN DEĞİL”

Kararda, “iyi halli olduğu” sonucuna varılan M.K. için, “Toplumla bütünleşebileceği konusunda kanaatin oluşmadığı, hükümlünün suçunu kabul etmediği, haksız yere cezalandırıldığını ve aldığı cezanın çok olduğunu söylediği, pişmanlık aşamasında göstermiş olduğu düşük motivasyon risk faktörlerini de beraberinde getireceğinden hükümlünün bu aşamada tahliyesinin uygun olmadığı” değerlendirmesinde bulunuldu.

“BÖYLE BİR ZULÜM BAŞKA BİR YERDE GÖRÜLMEDİ”

HDP’li Gergerlioğlu, M.K.’ya yönelik bu uygulamayı eleştirerek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslendi. Gergerlioğlu, “Afaki ve soyut ifadelerle zaten ocağı söndürülmüş, mahvedilmiş bir kişinin denetimli serbestliği verilmediği gibi, bir de koşullu salıverilmesi de tamamen afaki ve soyut gerekçelerle verilmiyor. Olacak şey değil. Böyle bir zulüm başka bir yerde görülmedi” dedi.

Kaynak: anka