HIV taşıdığını partnerlerinden gizleyen erkeğe iki yıl hapis cezası

ABD'de HIV taşıdığını partnerlerinden gizleyen erkeğe iki yıl hapis cezası verildi.

TOPLUMSAL CİNSİYET 24.07.2021 - 21:44 24.07.2021 - 21:52

Florida eyaletinde yaşayan Gentry Burns isimli erkek, bilgi vermeden HIV enfeksiyonlu cinsel ilişki yaşamak suçundan yargılandı. Aynı yönde başka iki suçlamanın düştüğü belirtildi.

2019'DA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Burns’le ilgili Ekim 2019’da eski bir sevgilisinin birlikte olduğu zamanlarda kendisine HIV bulaştırdığını iddia etmesi üzerine soruşturma başlatılmıştı. Yetkililer kadının Burns’ün diğer eski sevgililerini de bularak onları uyardığını bildirdi. Kadın söz konusu isimleri yetkililerle de paylaştı.

2014'TE HIV POZİTİF TANISI KONULMUŞ

Mahkeme kararıyla Burns’ün tıbbi kayıtlarına ulaşılarak Ocak 2014’te HIV pozitf teşhisi aldığı ortaya çıkarıldı. Burns’ün HIV pozitif olduğunu bilmeden cinsel aktivitede bulunan üç mağdur daha tespit edildi. Mağdurlardan 2016’da Burns’le birlikte olan kişinin, 2017’de HIV testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

DAHA ÇOK MAĞDUR OLABİLİR

Yetkililer daha çok mağdurun olabileceğini ifade ederek Burns’le birlikte olan kişilerin temasa geçmesini istedi. ABD’de Florida dahil 21 eyalette HIV pozitif olduğunu bildiği halde partnerini bu konuda bilgilendirmemek hapisle cezalandırılabilen bir suç.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@