Hekimler art arda istifa ediyor: Şiddete uğrayan sağlık çalışanları tükenmişlik içinde

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, Türkiye'deki sağlık sistemine tepki gösterirken, "Kimi hastanelerde istifalar nedeniyle hasta muayene edecek hekim kalmadı” dedi.

SAĞLIK 18.10.2021 - 21:07 18.10.2021 - 21:25

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, sağlık sisteminde geriye gidişe dikkat çekerek "Kimi hastanelerde istifalar nedeniyle hasta muayene edecek hekim kalmadı” açıklamasında bulundu.

"5 DAKİKADA MUAYENE"

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Dr. Derya Uğur, Sağlık Bakanlığı’nın “5 dakikada muayene” uygulamasına tepki gösterirken, "Doktorun randevu aralığı 5 dakikaya düşürüldü. Bu sürede nitelikli sağlık hizmeti sunulması ve alınması mümkün değildir” dedi.

"ŞİDDETE UĞRAYAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENMİŞLİK İÇİNDE"

Sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara ilişkin de açıklamalarda bulunan Uğur, “Ağır ve zor koşullarda hizmet veren, düşük ücretlere mahkum edilen sağlık çalışanları; pandemiyle geçen 1.5 yılın sonunda yorgun düştü. Özlük ve ekonomik haklarıyla ilgili talepleri karşısında sessiz kalınırken, bir de şiddete uğrayan sağlık çalışanları, tükenmişlik içinde” ifadelerini kullandı.

"ŞİDDET SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EN BÜYÜK SORUNLARINDAN"

Dr. Derya Uğur, şunları kaydetti:

“Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde randevu aralıkları 5 dakikaya düşürüldü. Bu kadar kısa sürede nitelikli sağlık hizmeti sunulması ve alınması mümkün değil. Bu kadar kısa sürede tanı-tedavi düzenlenmesi hata riskini artıracak. Bu durum hekim -hasta ilişkisine zarar verecek, sağlıkta şiddeti artıracak. Şiddet, sağlık çalışanlarının hali hazırda en büyük sorunlarından biri."

"GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALI"

"2020 yılında 12 bine yakın beyaz kod verildi. Hekimler art arda istifa ediyor. Kimi hastanelerimizde istifalar nedeniyle hasta muayene edecek hekim kalmadı. Sağlık çalışanlarının istifaları hatta intiharlarının arkasındaki nedenler araştırılmalı, fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için gerekli düzenlemeler yapılmalı."

"COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI SAYILMALI"

Performans, ek ödeme sistemine son verilmeli. Adil dağıtılmayan, kimilerine hiç dağıtılmayan, kimilerine onur kırıcı bir şekilde 3 TL, 5 TL gibi ödeme yapılan ek ödeme sistemine son verilmeli. Tüm sağlık çalışanlarının aylık maaşlarının asgarisi yoksulluk sınırı taban alınarak belirlenmeli. Tüm ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalı, kademeli ek gösterge artışı yapılmalı. Covid-19 ivedilikle meslek hastalığı sayılmalı. Personel açığı kadrolu, güvenceli çalışma biçimi ile kapatılmalı. Personel açığının giderilmesi için bir an önce atama yapılmalı. Sağlık emekçileri arasında farklı çalışma biçimlerine son verilmeli; kadrolu, güvenceli çalışmaları sağlanmalı."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST