HEDEP Eş Genel Başkanı Tulay Hatımoğulları Oruç, İzmir'de partisi tarafından düzenlenen halk buluşmasına katılarak partisinin yerel seçim stratejisi üzerine konuştu. Hatimoğulları, Batı'da da kazanmak üzerine strateji kurduklarını ifade ederken, "Şu konuda çok kararlıyız ve netiz; hangi kentte yaşıyorsak, hangi belediyesinin sınırlarında yaşıyorsak orada temsil edileceğiz. Bunun başka çaresi yok." dedi. 

İzmir'de Bayraklı Belediye Salonu'nda düzenlenen halk toplantısında konuşan Oruç, herkesin partilerinin yerel seçimlere ilişkin kararını beklediğini hatırlattı ve sık sık "Yerel seçimlerde aday gösterecek misiniz?" sorularıyla karşılaştıklarını söyledi. Oruç "Batı'da buna, parti meclisinde karar vereceğiz." dedi.

"HANGİ KENTTE YAŞIYORSAK ORADA TEMSİL EDİLECEĞİZ"

Yerel seçimlerde Batı'da da kazanmak üzerine strateji kurduklarını belirten Oruç, "Şu konuda çok kararlıyız ve netiz; hangi kentte yaşıyorsak, hangi belediyesinin sınırlarında yaşıyorsak orada temsil edileceğiz. Bunun başka çaresi yok." diye konuştu.

Partisinin yerel seçimlere ilişkin stratejilerini belirlediğini ifade eden Oruç, şunları kaydetti:

"Birinci ve ikinci olduğumuz belediyelerde, aday adaylığı başvurularını zaten erken bir zamanda başlattık. Biz halkımızın talebi üzerine bu yerel seçimlerde adaylarımız ve eş başkan adaylarımızı, belediye meclis üyelerinin önemli bir kısmının ön seçimle gerçekleşeceğini zaten biliyorsunuz. Bunun yanı sıra en çok merakla beklenen Batı'daki stratejimiz. Buradaki temel yaklaşımımız, bizim bununla ilgili adaylık başvurularına dair genelgemiz şu anda örgütümüze gitmiş olacak. Batı'da da adaylık başvurularımız başlıyor. İzmir'den de başta kadınlar ve engelli kardeşlerimiz ve gençler olmak üzere çok sayıda adaylık başvurusu beklediğimizi bilin."

İYİP 'İTTİFAKA HAYIR' DEYİNCE GÖZLER HEDEP'E DÖNDÜ

İYİ Parti'nin CHP'yle yerel seçim ittfakı yapmama yönündeki kararında ısrar etmesi üzerinde gözlerin bir kez daha döndüğü HEDEP, 2019 yılında Batı'daki büyük metropollerde aday çıkarmayarak Millet İttifakı adaylarını desteklemiş ve bu sadece CHP, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin, Bolu gibi şehirlerde belediye başkanlıklarını kazanmıştı.