CHP'li Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözlerinin ardından 7 Eylül günü İYİ Parti Yozgat İl Başkanı eski subay Metin Özışık, " 'PKK'ya bakanlık verilebilir' diyen bir zihniyetle aynı masada olmayı kabullenmem mümkün değildir" diyerek il başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. İYİ Parti'den Özışık'la ilgili şok bir açıklama geldi. Metin Özışık, istifa kararını açıkladığı 7 Eylül'den tam 2 hafta önce görevden alınmış.

İYİ Parti Genel Merkez, Yozgat’ta il başkanlığı görevinden “istifa ettiğini” duyuran Metin Özışık hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada Özışık’ın 25 Ağustos tarihinde görevden alındığı belirtilerek “Genel Merkez kararı ile görevden alınmış olmasına rağmen tamamen gerçeğe aykırı olarak kamuoyuna kendisinin istifa ettiğini açıklaması ve istifasını da gündem ile ilişkilendirmesi üzücü ve utanç vericidir” denildi. İYİ Parti’nin açıklaması şöyle:

Resim

Kılıçdaroğlu: Türkiye, savaşta olan ülkeye 'borcunu ödeyemiyorum' diyor Kılıçdaroğlu: Türkiye, savaşta olan ülkeye 'borcunu ödeyemiyorum' diyor

İYİ PARTİ AÇIKLAMASI

25.08.2022 tarihinde İYİ Parti Genel Merkezi tarafından Yozgat Eski İl Başkanımız Sayın Metin ÖZIŞIK hakkında, görev değişikliği kararı verilerek tebellüğ etmesi için Genel Merkezimize defalarca davet edilmesine rağmen mazeretler sunarak gelmemiştir.

05.09.2022 tarihinde Ankara’da mutat olarak yapılan İl Başkanları Toplantısı için gelen Sayın ÖZIŞIK’a, toplantı öncesi Genel Merkezimizde karar tebliğ edilmiştir.

Genel Merkez kararı ile görevden alınmış olmasına rağmen tamamen gerçeğe aykırı olarak kamuoyuna kendisinin istifa ettiğini açıklaması ve istifasını da gündem ile ilişkilendirmesi üzücü ve utanç vericidir. Partimizin halen üyesi olan Sayın ÖZIŞIK’ın Merkez Disiplin Kuruluna sevk edildiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in HDP’ye yönelik “bakanlık” açıklamalarına tepki göstererek görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Özışık, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

"Başkan yardımcılığı yapmış bir kişinin sözleri tüzel kişiliği kapsar. Ben önce Allah, sonra devlet kültüründe yetişmiş, ömrünün 4 yılını terörle mücadele ile geçirmiş, 22 okul arkadaşını şehit vermiş, şehitleri kucağında taşımış, o şehitlerin kanı ellerinde kucağına karışmış, yıllarca şehitlerin sesleri ile gece yarıları kan ter içinde irkilerek uyanan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Alparslan Türkeş ile aynı okuldan Harbiye'den mezun olmayı fani hayatında en büyük onur sayan, emekli binbaşıyım.
 'PKK'ya bakanlık verilebilir' diyen bir zihniyetle aynı masada olmayı kabullenmem mümkün değildir. Bu sebeple bugüne kadar Yozgat halkının takdirini kazanarak ve hiçbir menfi olayla anılmadan yürüttüğüm İl Başkanlığı görevimden istifa ediyorum."