HDP’ye açılan kapatma davasında, partinin hazırladığı ön savunma AYM tarafından Yargıtay’a iletildi. Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, savunmayı inceleyip mütalaasını açıklayacak.

HDP kapatılması talebiyle açılan davada, partinin hazırladığı savunma Yargıtay’a gönderildi.

HDP’nin hazırladığı ön savunma, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, savunmayı inceleyerek 1 ay içinde mütalaasını verecek.

HDP, hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, parti hukukçuları geçen hafta cuma günü AYM’ye ön savunma vermişti.

HDP’nin kapatılması istemiyle 800 sayfayı aşkın iddianameyi hazırlayan isim Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP'ye gönderilecek. Daha sonra AYM tarafından belirlenecek tarihlerde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bu sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 ÜYENİN 10'UNUN OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLEBİLECEK

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan AYM heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Masamızda Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Masamızda

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak.