Grip aşısı uygulaması 65 yaş ve üstü yurttaşlar için yarın başlıyor Grip aşısı uygulaması 65 yaş ve üstü yurttaşlar için yarın başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "2 doz BioNTech aşısı olanların da hatırlatma dozuna ihtiyacı olacağını" açıklamasının ardından, "3. doz BioNTech aşıları ne zaman vurulacak?" sorusu gündeme geldi. Hatırlatma dozu için takvim aşının vurulduğu döneme göre belirlenecek. Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'e konuşan Bilim Kurulu üyeleri, ikinci doz aşıdan 6 ay sonra hatırlatma dozunun yapılacağını aktardı. Prof. Dr. Kenan Midilli, ABD ve İsrail'deki gerçek yaşam verilerine göre özellikle bağışıklık sistemi daha düşük düzeyde yanıt verebilen ileri yaş gruplarında antikor hücrelerinin altıncı aydan sonra azaldığını gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. "Bu nedenle Türkiye’de de belleği tazelemek ve güçlendirmek için aşıların etki düzeyini yükseltebilmek için ikinci doz aşıdan 6 ay sonra hatırlatma dozu yapılma kararı alındı." dedi.

ÜÇÜNCÜ DOZ VAKALARI DÜŞÜRDÜ

Prof. Dr. Zafer Kurugöl ise özellikle İsrail'in mRNA aşısını ilk başlatan ve hızla yüksek oranda yapan ülke olduğunu hatırlatarak, "İsrail'in ilk aldığı karar 50 yaş üstündeki kişilere ikinci dozdan 5 ay sonra hatırlatma dozu yapmak oldu. Bunun için de 3. doz kampanyası başlattı ve 3. doz kararı alan ilk ülke oldu. Daha sonra da bunu 30 yaşa kadar da düşürdü" bilgisini verdi. Şu anda İsrail'de iki doz BioNTech olanların yarıdan fazlasının 3. doz aşısını olduğunu belirten Prof. Dr. Kurugöl, bu sayede vakaların kısa sürede düştüğünü söyledi.