Tunuslu Jeremy Calvin Dudziak'un, 6 Şubat felaketlerinin ardından alacakları ödenmediği gerekçesiyle Hatayspor'u FIFA'ya şikayet ettiği ortaya çıktı.

Spor Hukukçusu Avukat Fatih Şaşıoğlu, sosyal medyadan hesabından yaptığı paylaşımda, yarım sezonluk anlaşma imzalayan Jeremy Calvin Dudziak'ın Hatayspor aleyhine açtığı davayı anlattı. İşte Şaşıoğlu'nun açıklamaları:

AYLIK 24 BİN EURO ÖDENECEKTİ

"Jeremy Calvin Dudziak, 26.01.2023 tarihinde imzaladığı sözleşme ile Hatayspor'a transfer olmuştur. Sözleşme yarım sezon için düzenlenmiş olup 5 ay boyunca aylık 24.000 EURO ödeme yapılacaktır. 06.02.2023 tarihinde deprem meydana gelmiş ve Hatay'ı da içine alan çok geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Türkiye Futbol Federasyonu, maçların süresiz olarak ertelendiğini duyurmuştur. Hatayspor, Yeni Malatyaspor ve Adanaspor'un ligden çekildiği FIFA tarafından ilan edilmiştir.

FIFA'YA BAŞVURDU

04.06.2023 tarihinde Futbolcu, alacaklarının ödenmemesi sebebiyle FIFA'ya başvurmuş ve 124.000 EURO (Yaklaşık 4 milyon TL) alacağı bulunduğunu belirtmiştir. Hatayspor ilk olarak deprem felaketi nedeniyle kulübün ağır bir zarar gördüğünü, Christian Atsu ve Taner Savut'un vefat ettiğini belirtmiştir.

Hatayspor devamla; Hatay ilinde bir yakınını kaybetmeyen hiç kimsenin bulunmadığını, çok sayıda futbolcunun ve kulüp çalışanının şehri terk ettiğini, TFF'nin beyaz sezon ilan ettiğini ve bu nedenle mecbur durumun bir mücbir sebep arz ettiğini belirtmiştir.

Futbolcu cevap olarak liglerin devam ettiğini, aynı ilde yer alan İskenderunspor'un müsabakalara çıktığını, depremden etkilenen diğer şehirlerdeki Amedspor, Adana Demirspor ve Şanlıurfaspor'un ligden çekilmediğini, ödeme alamamasının haksız bir durum olduğunu belirtmiştir.

ÇÖZÜME HAYIR DEDİ

Hatayspor, son olarak verdiği cevap dilekçesinde futbolcunun yalnızca 10 gün süre kulüpte bulunduğunu, kulübe hiçbir ihtarname / uyarı göndermediğini, kulübün futbolcularına sahip çıktığını ancak futbolcunun çözüme yanaşmadığını belirtmiştir.

FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (DRC); depremin öngörülemez ve çok ağır bir felaket olduğunu ve depremden etkilenen kişiler ile empati kurduklarını ancak kulübün hala ayakta olduğunu ve bedelsiz de olsa futbolcu transfer ettiğini belirtmiştir.

DRC, bu durumda sözleşmenin ayakta olduğunu ve sözleşmeye güven (ahde vefa) ilkesi uyarınca her iki tarafın sözleşme hükümlerini yerine getirmesi gerektiğini, somut olayda ve mevcut dosyada depremin bir mücbir sebep sayılamayacağını belirtmiştir.

DRC burada önceki kararlarından farklı bir uygulamaya giderek; Hatayspor'un ligden 12.02.2023 tarihinde çekildiğini, sözleşme görüşmeleri için gereken makul sürenin 1 ay olduğunu ve 12.03.2023 tarihi itibariyle sözleşmenin sona erdiğinin kabul edilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Sonuç olarak DRC, sözleşme ilişkisinin başladığı tarihten depreme kadar olan süre için 10.912 EURO ve deprem tarihinden 12.03.2023 tarihine kadar olan süre için 34.720 EURO olmak üzere toplam 45.632 EURO'nun futbolcuya ödenmesine karar vermiştir.

DRC, yine önceki kararlarından farklı bir uygulamaya giderek, mevcut dosyanın özel durumunu dikkate alarak istisnai bir şekilde Hatayspor'un faiz ödememesine karar vermiştir."

Tunuslu futbolcu, Hatayspor ile üç maça çıkıp 89 dakika top oynadı. Dudziak'in Hatayspor formasıyla oynadığı karşılaşmalar ve aldığı süreler:

Hatayspor - Kasımpaşa: 1-0 (58 dakika)
Gaziantep FK - Hatayspor: 4-1 (30 dakika)
Hatayspor - Trabzonspor: 2-1 (1 dakika)