Erkek ayakkabısının yüzde 37’sinin üretildiği Hatay’daki Toptan Ayakkabı İmalatçılar Çarşısı da depremde yerle bir oldu. 440’dan fazla firma, 66 fabrika yıkıldı. Makineleri enkazda kalan işletmeler Reyhanlı’da üretime başlayacak.

Antakya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Doğan Aydın’ın Milliyet Gazetesi muhabirleri Şahin Bayar ve Yavuz Özden'e verdiği bilgilere göre, çarşıda kayıtlı-kayıtsız 440’ın üzerinde firma, 56 deri işleme fabrikası, 4 kimya fabrikası, 6 da taban fabrikası vardı. Aydın, “Bunların hepsi enkaz halinde. İçerisindeki makineler tamamen pert oldu” diyor. Ayakkabı sektörünün Hatay için önemli olduğunu anlatan Aydın, “16-17 bin kişiye istihdam sağlıyordu. Hatay ekonomisinin lokomotifiydi. Üretilen ayakkabılar hem yurt içinde satılıyordu hem de bunların Avrupa ve Orta Doğu’ya ihracatı yapılıyordu. Türkiye’deki erkek ayakkabısının yüzde 37’si Hatay’da üretiliyor. Bu ciddi bir rakam” depremin verdiği hasarı bir kez daha gözler önüne seriyor. “Rakamlara sığdırılamayacak büyüklükte” zararları olduğunu söyleyen Aydın, “Ayakkabıcılık sektörüne öncelik tanındı, hemen enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı.

REYHANLI'YA TAŞINACAKLAR

Reyhanlı Sanayi Sitesi’nde 60 bin metrekare kapalı iş alanı bize tahsis edildi. Bu alan 150 dükkâna tekabül ediyor. Ayakkabı sektörü geçici bir süre için devletin öncülüğünde Reyhanlı’ya taşınacak” dedi. Ramazan Bayramı’ndan sonra küçük de olsa Reyhanlı’da üretimi hayata geçirme hedefleri olduğu belirten Aydın, “Üretim başladığında hem sektör ustaları hem de çalışanlar bu kenti terk etmeyecek” görüşünde. Reyhanlı’da 2 yıl kalacaklarını anlatan Aydın, şunları söyledi: “Federasyonumuz,  ve İhracatçılar başkanı yanımızda.Hibe olarak buralardan makine ekipmanı sözünü aldık. Devletin de sözünü aldık. Reyhanlı’daki çalışır fabrikalarımızın 1 yıl kirasını devlet ödeyecek.”

Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa günü yükselişle tamamladı

‘ZARAR YAKLAŞIK 1 MİLYON EURO’

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı 13. Grup Ayakkabılar Komite Başkanı Zafer Türkoğlu, depremde imalat yerleri ve 2 mağazasının yıkıldığını belirterek, şunları söyledi: “Şu anda her taraf enkaz halinde. Tamamen yıkıldı, makine hasarımız var, mal hasarımız var. Bir kısmı da ilk günde yağmalanmış. Devlet bizim hasarımız karşılayacak gibi duruyor. Mal beyanı istediler. Oradan da tekrar işe başlamamız için ne gerektiğini sordular. 1 milyon euro’ya yakın makine zararım var. Genelde zincir mağazalar ile yurt dışına satıyorduk. Yüzde 60’ını-70’ini Gedikpaşa’ya satıyoruz. 100 çalışanımız vardı. Vasıflı bir usta 15-20 yılda yetişiyor. Giden işçileri geri getirmekte zorlanacağız.”