MetroPOLL Araştırma'nın her ay düzenlediği 'Türkiye'nin Nabzı' anketine göre, ankete katılanların yüzde 43,8'i AKP'nin Ayasofya kartını ekonomik krizin konuşulmaması için kullandığını düşünüyor.

MetroPOLL Araştırma'nın her ay düzenlediği 'Türkiye'nin Nabzı' anketine göre, ankete katılanların yüzde 43,8'i AKP'nin Ayasofya kartını ekonomik krizin konuşulmaması için kullandığını düşünüyor.

Yeni bir ankete göre, yurttaşların önemli bir çoğunluğu, AKP'nin Ayasofya gündemini ekonomik krizin konuşulmasını engellemek için kullandığını düşünüyor.

ÇOĞUNLUK GERÇEK BİR SORUN OLARAK GÖRMÜYOR

Ayasofya'nın müze statüsünden çıkarılarak ibadete açılmasının yankıları devam ederken, MetroPOLL Araştırma'nın yeni anketi yurttaşların bu konuya iktidardan farklı baktığını ortaya çıkarttı. MetroPOLL Araştırma'nın her ay düzenli olarak yaptığı 'Türkiye'nin Nabzı' araştırmasında katılımcılara, "Ayasofya'nın ibadete açılması konusunun bugünlerde gündeme getirilmesinin amacı sizce nedir?" sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 43,8'i bu soruya, "Mevcut ekonomik krizin konuşulmaması için gündem değiştirmek" yanıtını verirken, yüzde 29,5'i "Müze haline dönüştürülen caminin tekrar cami haline dönüştürülmesi" dedi. Araştırmaya katılanların yüzde 11,7'si ise, "İktidarın erken seçim öncesi kullanmak istediği ve etkili olacağını düşündüğü bir argüman üretmen" derken, "yüzde 15'lik kesim ise "Fikrim/cevabım yok" dedi.

"SİYASAL BİR SONUCU OLMAZ"

Anket sonuçlarını Twitter hesabından değerlendiren MetroPOLL Araştırma'nın kurucusu Özer Sencar, "Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi meselesi 60’lı ve 70’li yılların hayalci islamcıların gündeminde olan bir konuydu. 80 darbesinden sonra gündemden düştü. 2010 sonrası yıllarda AK Parti'nin güçlü olduğu zamanda tekrar hatırlanmaya başlandı. Ancak etkilerinin maksimize edilebilmesi için bu günlere kadar ertelendi. Ekonomik krizin tüm toplumu çok yoğun şekilde etkilediği bu süreçte, hangi amaçla yapılırsa yapılsın beklenen faydanın gerçekleşmesi mümkün değil. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden siyasal bir sonuç beklemek beyhudedir, eğer böyle bir beklenti varsa" dedi.