RTÜK’ün inceleme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı gazeteci Ayşenur Arslan hakkında açıklama yapan Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, Arslan’ın programına son verildiğini duyurdu.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “2 Ekim tarihinde Halk TV isimli kanalda yayınlanan bir programda Ayşenur Arslan’nın 1 Ekim tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik sarf ettiği sözlere ilişkin ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Suçu ve suçluyu övme’ suçlarından soruşturma başlatılmıştır” denildi.

RTÜK İNCELEME BAŞLATMIŞTI

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ayşenur Arslan’ın Ankara’daki canlı bomba saldırısının ardından kullandığı ifadeler nedeniyle Halk TV ve Arslan hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Şahin, “Bu ahlaksız terör sevici zihniyete ve ekranlardaki bu ucube yorumlara tahammül etmemiz mümkün değildir. Kahraman polisimizin refleksleri ve erken müdahalesi ile olası bir katliamın engellenmesine adeta üzülen bu sapkın zihniyete tüm milletimiz gibi biz de karşıyız. Bu hastalıklı sözlerin yayınlandığı Halk TV ve ilgili kişi hakkında gerekli inceleme derhal başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” demişti.

PROGRAMA SON VERİLDİ

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu da sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, Ayşenur Arslan’ın programı Medya Mahallesi’ne son verildiğini duyurdu. Mahiroğlu, “Halk TV olarak ülkemize demokrasinin yerleşmesi için çok sesliliğe büyük önem veriyoruz. Bugüne kadar birçok bedel ödeyerek, her türlü cezaya ve baskıya rağmen farklı sesleri ve muhalif duruşları ekranımızda yansıtmaktan geri adım atmadık, atmayacağız da. Halk TV ülkemizde demokrasinin gelişmesi için vazgeçilmez bir nefes borusudur. Bu konuda tek kırmızı çizgimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölünmez bütünlüğüdür. Halk TV, güvenlik güçlerimizin bu kapsamda yürüttüğü terörle mücadelenin kayıtsız şartsız yanındadır. Dün yayınlanan Medya Mahallesi programında canlı yayında edilen talihsiz sözler, aynı programda terör lanetlenmiş olsa da, Halk TV’nin en başta bahsettiğimiz duruş ve bakışının sınırlarını aşmaktadır. Bu sebeple programın sonlandırılması kararını aldığımızı, kamuoyuna üzüntülerimizle duyururuz” dedi.


AYŞENUR ARSLAN NE DEMİŞTİ?

Ayşenur Arslan, 1 Ekim’de gerçekleşen bombalı saldırıya ilişkin yayında şu ifadeyi kullanmıştı:

“Belki o kendisini patlattı denilen terörist, üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki gelip hiçbir şey yapamadan, hiçbir şey yapamadan… Bir PKK’lı teröristin öcünü alıyorlarmış. Ya hu hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı. Durup dururken kendisini patlatmış“