Hakim ve savcılara sosyal medya kısıtlaması gündemde: Yasak gelebilir

AKP MYK'sına sunulan hukuk reformu taslak metnine göre, hakim ve savcıların sosyal medya kullanımına kısıtlama getirilmesi ya da yasak getirilmesi planlanıyor.AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşk...

GÜNDEM 27.01.2021 - 12:24 27.01.2021 - 12:24 Dokuz8 Haber

AKP MYK'sına sunulan hukuk reformu taslak metnine göre, hakim ve savcıların sosyal medya kullanımına kısıtlama getirilmesi ya da yasak getirilmesi planlanıyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gelecek günlerde açıklanması beklenen ve AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda ele alınan hukuk reformuna ilişkin taslak metne göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 2019’da kabul edilen Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nde de yer alan hakim ve savcıların sosyal medya kullanmasıyla ilgili düzenleme yapacak.

YASAK GELEBİLİR

Yeni Şafak'ya yer alan haber göre; hakim ve savcıların sosyal medya kullanmasına kısıtlama ya da yasak getirilmesi planlanıyor. Hakim ve savcıların sosyal medya paylaşımları zaman zaman tartışmaları da beraberinde getirirken, HSK’nin bildirgesinde, hakim ve savcıların tarafsızlığına gölge düşürmemesi için sosyal medyada yorum ve paylaşımlarına dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyordu.

ATAMA VE TERFİDE 'PUANLAMA' SİSTEMİ

Getirilmesi düşünülen bir başka değişiklik de, hakim ve savcıların atama ve terfi sistemi için "puanlama sistemi" olacak. Soruşturma ve yargılamadaki hedef sürelerin tutturulması, AYM ve AİHM kararlarına uygunluk, tutukluluk sürelerine ilişkin hükümlerin uygulanması, istinaf ve temyiz incelemesine ilişkin not, puanlama sisteminde oluşturulacak kriterler arasında yer alacak. Söz konusu kriterlere göre her bir hakim-savcı için mesleğe başladığı andan itibaren puan tablosu oluşturulacak.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@