Almanya’nın Ulm kentinde bir amatör futbol karşılaşmasında hakemin futbolcuları ırkçı söylemlerle hedef alması üzerine maç iptal edildi.

TSG Söflingen ile FC Birumut arasında oynanan lig maçını yöneten hakem, oyunculara yönelik ırkçı söylemleriyle dikkat çekti. Hakemin fütursuzca kullandığı ifadeler, her iki takımın sert tepkisine neden oldu. Karşılaşmanın 10. dakikasında, iki takım yöneticileri sahadan çekilme kararı aldı. Her iki takımın futbolcuları, orta sahada kenetlenerek duruş sergiledi. Takımların sahadan çekilmesi üzerine hakem de karşılaşmayı sonlandırmak zorunda kaldı. Alman Futbol Federasyonu’na (DFB) bağlı bölge amatör ligler yönetiminin karşılaşma ve yaşanan olayla ilgili kararını önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor.

FC Birumut kulübünün konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Fas kazandı, Brüksel karıştı Fas kazandı, Brüksel karıştı

Değerli üye ve taraftarlarımız,

Bugün TSG Söflingen takımına karşı oynadığımız puan maçında sahalarda rastlamak istemediğimiz bir olaya şahit olduk.

Maçın ilk devresinde yaşanan bir olay karşısında hakemin önyargılı bir şekilde oyuncularımızı suçlayarak “Kültürsüz bir ülkeden geliyorsunuz” diyerek ırkçı bir eylemde bulundu.

Bu saldırı üzerine oyuncularımız ve teknik kadromuz maçı bırakarak devam etmeme kararı aldı.

Rakip takım ile birlikte alınan karar doğrultusunda maça devam edilmedi ve ileriki bir tarihe ertelendi.

TSG Söflingen takımını başta antrenörleri olmak üzere tüm futbolcu ve taraftarlarına kararlı duruşlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Olayı federasyona bildirerek ilerleyen süreçte takipçisi olacağız.

Umarız yaşanan bu ve buna benzer ırkçı saldırıları bir daha sahalarda görmeyiz.

F.C. Birumut Y.K.