CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP’nin dün açıkladığı Vizyon Belgesi’nde yer alan “kişi başı 20 bin dolar milli gelir” vaadini yineleyerek, “Hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği; sendikalaşmanın, örgütlü toplumun önünü açıldığı, krizlerin son bulduğu, ekonomik ve sosyal haklarına tüm yurttaşlarımızın kavuştuğu bir ülkeyi birlikte var edeceğiz” dedi.

Gülizar Biçer Karaca, bugün yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dün İstanbul’da kamuoyuna duyurulan Vizyon Belgesi’ne atıfta bulunarak “kişi başı 20 bin dolar milli gelir” vaadini yineledi. “Bu ülke durmaksızın krizlere girdi, krizlerden çıktı. Şimdi de derin bir krizin içerisindeyiz. Krizden alnımızın akıyla ve hep birlikte çıkacağız. Asıl zor olan, ülkenin yeniden yapısal bir krize girmesini kalıcı olarak engellemek” diyen Karaca, şunları kaydetti:

“MEVCUT TABLO: BORÇ, FAİZ VE KREDİ BATAĞI: Enflasyonun yüzde 85,5 gibi oldukça yüksek bir düzeyde seyrettiği bir dönemde KOBİ’ler, son haftalarda yüzde 16’lara kadar gerileyen ticari kredi faizleri nedeniyle borçlanmayı tercih ediyorlar. Ancak bu kredi artışı da ekonomideki yavaşlamayı önlemeye yetmiyor.

CHP Afet Koordinasyon Merkezi Başkanı Ahmet Akın: Yaraları hep birlikte saracağız CHP Afet Koordinasyon Merkezi Başkanı Ahmet Akın: Yaraları hep birlikte saracağız

KOBİLERİN BANKA BORCU 1,9 MİLYAR TL: KOBİ’lerin bankacılık sektörüne olan borçları ekim ayında da 78,5 milyar lira artarak 1,9 milyar liraya kadar yükseldiği, yılbaşına göre artışın ise 717 milyar lira olarak gerçekleşti. Maliyet artışlarıyla baş etmeye çalışan tarım sektörünün bankacılık sistemine olan kredi borçları da ekimde, önceki aya göre 17,1 milyar liralık artışla 278,6 milyar liraya kadar çıktı. Sektörün borçlarında yılbaşından bu yana ise 110 milyar liralık artış yaşandı.

VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 1 TRİLYON 455 MİLYAR TL: Geliri yetmediği halde, faizin de teşviki ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu, bir haftada 27,4 milyar lira daha artarak, 25 Kasım itibariyle 1 trilyon 455 milyar liraya ulaştı. Vatandaşların bu borcunun 1 trilyon 56 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredileri, 399 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta, tüketici kredilerinde 12,6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 14,8 milyar liralık artış kaydedildi.

TAKİPTEKİ BORÇ 30,9 MİLYAR TL: Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen ve henüz varlık yönetim şirketlerine devretmedikleri takipteki borçları ise 30,9 milyar liraya yükseldi. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor olmaları, bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor.

TOKİ’YE KONUT KREDİSİ BORCU 28 MİLYAR TL: Vatandaşların varlık yönetim şirketlerine olan borçları, son bir yılda 5,3 milyar lira artarak eylül sonunda 36 milyar liraya yükseldi. TOKİ’ye olan konut kredisi borçları da 28 milyar lira oldu. Vatandaşların bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar da dahil) toplam borcu 1 trilyon 519 milyar lira düzeyinde seyrediyor.

BORÇ ARTIŞI 436 MİLYAR TL: Vatandaşların bankalara olan borcunda yılbaşından bu yana 429 milyar liralık, toplam borçlarında ise 436 milyar liralık artış yaşandı.

TÜM YURTTAŞLAR EKONOMİK VE SOSYAL HAKLARINA KAVUŞACAK: CHP Ekonomi Vizyonu belgesiyle tüm Türkiye’ye duyurulduğu üzere, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Türkiye’mizi 4. Endüstri devriminin geliştiricilerinden biri haline getirmek için CHP olarak hazırız. Ekonomik ihtiyaç ve öncelikleri gözeterek 2023 bütçesini yeniden yapacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği; sendikalaşmanın, örgütlü toplumun önünü açıldığı, krizlerin son bulduğu, ekonomik ve sosyal haklarına tüm yurttaşlarımızın kavuştuğu bir ülkeyi birlikte var edeceğiz. Sayın Genel Başkan’ımızın ifade ettiği gibi; Türkiye, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında bir daha artık böyle acımasız, adaletsiz ve kutuplaşmış dönemler yaşamayacak.”