Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında açılan “KCK Davası” Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Gazeteci Ruşen Takva Akış’ın mahkemede yaptığı savunmayı paylaştı:

 “GÜNDEME ALINAN DOSYANIN SİYASİ OLDUĞUNU BİLİYORUM”

Dönemin savcısının, polisinin, hakiminin Fetöcü olduklarını, hazırladıkları dosyanın siyasi olduğunu bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu biliyorum.

Benim başım dik, 53 yaşındayım bunca yıldır mücadele ediyorum mücadele etmeye devam edeceğim.

Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Halen diyorum. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonrada öyle yapacağım.

Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım

Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. Fetöcü bir savcının hazırladığı iddianame ile yargılanmak istemiyorum

Sizden tahliye ya da beraat talep etmiyorum. Sadece vicdanınıza bırakıyorum kararı. Ben bugüne kadar şerefimle, bu halkın tek kuruşuna dokunmadan görev yaptım.

Neden 4 ay önce değil, neden 1 yıl önce değil, neden 4 yıl önce yapılmadı bu yargılama? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum.