Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi'nde bisiklet süren 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’na zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmesini Meclis gündemine taşıdı.

"POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?"

MA'nın aktardığına göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e önerge veren Gergerlioğlu, şu soruları yöneltti:
 
“*7 yaşındaki bir çocuğa zırhlı araç çarptığı iddiası doğru mudur? İddia doğruysa olay hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Aracı kullanan polis memuru hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Polis memuru halan görevde midir?
 
*Emniyet güçlerine ait olan zırhlı araçlar için yerleşim yerleri haricinde herhangi bir güzergâh belirlenmiş midir? Belirlenmişse mahalle aralarında, çocukların oyun bölgelerinde zırhlı araç bulunmasının dayanağı nedir ve izahı var mıdır?

"SON 10 YILDA KAÇ İNSAN HAYATINI KAYBETTİ?"

*Zırhlı araç kullanan memurlar için araç kullanımı ve kurallara riayet etmek üzerine yürütülen çalışmalar var mıdır? Bu aracı kullanan sürücünün süratli olduğu iddiaları doğru mudur?
 
*Zırhlı araç ile yaşanan ölümlerin neredeyse tamamının Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları il ve ilçelerde yaşanması rastlantı mıdır?
 
*Bu tarz zırhlı araç çarpması sebebiyle yaşanan ölümlerde bundan önceki ölümlerdeki cezasızlıkların zırhlı araç kullanan polisleri cesaretlendirdiği iddiası doğru mudur?
 
*Son 10 yılda zırhlı araçla ölüme sebebiyet veren kaç kolluk gücü halen görevlerine devam etmektedir?
 
*Son 10 yılda zırhlı araç çarpması sonucu kaç insan hayatını kaybetmiştir? Bu çarpmaların illere göre dağılımı nedir?”