Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Personel Genel Müdürlüğü bünyesinde, her yıl yüzlerce gençlik çalışanının ataması yapılıyor.

Kamuda gençlik çalışanı olarak çalışmak isteyenlerden Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanı şartının yanında bir de “Gençlik liderliği yetiştirme eğitimini başarı ile tamamlayıp gençlik liderliği sertifikasına sahip olmak” şartının talep edildiği ortaya çıktı. 

Sertifika eğitimini TGSP veriyor

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; bakanlığın istediği "gençlik liderliği" sertifikası ile gençlik liderliği eğitimini ise Türkiye Gençlik STK'ları Platformu (TGSP) veriyor. TGSP bu eğitim vereceği kişileri de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı gençlik merkezlerinde yaptığı mülakatlar ile seçiyor. Yani, kamuda gençlik çalışanı olmak isteyenlerin önce TGSP’nin mülakatından geçmesi, sonra da verdiği eğitimi tamamlayıp sertifika alması gerekiyor.

Platformun birçok cemaatten üyesi bulunuyor

TGSP ise aslında Menzil’den İsmailağa’ya kadar birçok cemaatle yandaş vakıf ve derneğin çatı örgütü konumunda bulunuyor.  Platformun başkanlığını yapan Ali Haydar Ustaosmanoğlu da İsmailağa Cemaati’ne mensup. Hatta özgeçmişinde, “İsmailağa camiasının Gençlik yapılanması olan Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneğinin kuruluşunda aktif rol aldı. Halen Derneğin Başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir” ifadeleri yer alıyor.

Ayrıca platformun üyeleri arasında TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Yeni Dünya Vakfı, Ensar Vakfı ile Menzil Cemaati’ni Beşir Derneği de yer alıyor. Ayrıca Kızılay ile Yeşilay’ın gençlik örgütleriyle KADEM, İlim Yayma Vakfı, Okçular Vakfı, TÜGVA, Türkiye Diyanet Vakfı, Ümmet Gençleri Derneği ile Milli Türk Talebe Birliği gibi onlarca AKP'ye yakın vakıf ve dernek TGSP’nin üyesi.