İSTANBUL (AA) - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına mermi isabet etmesiyle ilgili, "Kirletemeyeceksiniz, korkutamayacaksınız ve 14 Mayıs günü Türkiye'de büyük bir siyasi değişim yaşanacak." dedi.

Zeytinburnu'ndaki İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına mermi isabet etmesi nedeniyle "geçmiş olsun" ziyaretinde bulunan Davutoğlu, binaya girişinde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Saldırının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i telefonla arayarak dayanışma içerisinde olduklarını ifade ettiğini aktaran Davutoğlu, "İYİ Parti'ye yapılan bu alçakça saldırı sadece bir siyasi partiye yapılmış değildir. Bu saldırı demokrasimize, hukuk düzenimize ve Millet İttifakı olarak hepimize yapılmış bir saldırıdır." dedi.

İşleyen bir süreç olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

Portekiz'de "Dünya Kahvaltı Günü"nde Türk kahvaltısı tanıtıldı Portekiz'de "Dünya Kahvaltı Günü"nde Türk kahvaltısı tanıtıldı

"Dikkat ediniz. Sayın Akşener'e daha önce açık bir şekilde Cumhurbaşkanı'nın 'Bunlar iyi günler.' dediğini hatırlayalım. Evine baskın yapıldığını hatırlayalım. Bunların cezasız kaldığını gördüğümüzde, yine Genel Başkan Yardımcımız Sayın Selçuk Özdağ'a bir cuma namazına giderken sokak ortasında yapılan saldırıda da yine saldırganların ceza almadan kurtulduğunu gördüğümüzde, bir sürecin işlediğini fark ediyoruz. Bugün şu saatler aynı zamanda Sinan Ateş'in katledilmesinin üzerinden 13 hafta, 91 gün, 2 bin 684 saatin geçtiği bir süreç. Yani birileri şu mesajı vermek istiyorsa 'Biz istediğimizi cezalandırırız, hoşumuza gitmeyen açıklamalar yapan siyasi liderleri tehdit ederiz, farklı düşünen siyasi partilere yönelik tahriklerde bulunuruz ve seçim atmosferini kirletiriz.' diyorlarsa bizim de onlara mesajımız açık ve nettir. Kirletemeyeceksiniz, korkutamayacaksınız ve 14 Mayıs günü Türkiye'de büyük bir siyasi değişim yaşanacak. Bu siyasi değişim de sadece bir iktidar değişimi olmayacak, bir sistem değişimi olacak. Hukuk düzeninin yok edildiği, faili meçhullerin neredeyse günlük olarak görüldüğü bir hukuksuzluk düzeninden gerçek bir adalet, hukuk düzenine geçilecek."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Davutoğlu, "Açık ve örtülü şekilde yaptığınız tehditlerle provakatif saldırılara zemin hazırlıyorsunuz. Şiddet bir kültürdür, bir anda ortaya çıkmaz. İklimi müsait olduğunda herkes fikrini, düşüncesini, mensubiyetini beğenmediği kişilere karşı saldırıya geçer. 70'li yıllarda biz bunu gördük. Bu şiddet kültürü maalesef bugün topluma sadece belli odaklarca değil, iktidar sahiplerince yayılıyor. Bir kez daha uyarıyorum Sayın Erdoğan'ı; Kritik bir seçime gidiyoruz, çıkın ve açık bir şekilde İYİ Parti'ye yönelik saldırıyı kınayın ve bunun failleri kimse bulun. Aksi takdirde 'Kendinizi bana muhatap etmeyin.' gibi üstü örtülü tehditlerle yaptığınız saldırılar sonrasında ortaya çıkan bu iklimden bizzat sorumlu olursunuz." ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, vatandaşlara "müsterih olunuz" çağrısında bulunarak, "Ne yapılırsa yapılsın Türkiye'de seçim objektif, hukuk kurallarına uygun bir şekilde gerçekleşecektir. Ve seçim öncesinde meydanlara, seçim esnasında sandıklara, seçim sonrasında sandık neticelerine sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi ve tereddüdü olmamalıdır. Başta Sayın Akşener olmak üzere bütün İYİ Parti camiasına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dayanışmamızla birlikte Millet İttifakı olarak bu saldırılar karşısında omuz omuza olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. İnşallah 14 Mayıs, Türkiye'de hukuk, adalet düzenin tekrar kurulduğu yeni bir başlangıcın habercisi olacak. Baharlar gerçek anlamda Türkiye'ye gelmiş olacak." diye konuştu.