Ankara'da 2 gündür gözaltında tutulan ve gözaltı süreleri uzatılan gazetecilerle bugün görüşmesi beklenen avukatlar, işkenceye karşı suç duyurusunda bulunacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün 9 kentte yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ile bir dönem MA'nın Ankara bürosunda stajer muhabirlik yapan Mehmet Günhan gözaltına alındı. Ev baskınlarında polis işkencesiyle uğrayan gazeteciler, ters kelepçelenerek emniyete götürüldü. İstanbul ve Van’da gözaltına alınan gazetecilerin Ankara’ya getirildiği, diğer gazetecilerin de gün içinde kente getirilmesi bekleniyor.  

Soruşturma dosyasına “suçun vasıf ve mahiyeti” gerekçesiyle kısıtlılık kararı verildi. Ayrıca, gazetecilerin avukatlarıyla görüşmesine de 24 saat kısıtlılık getirildi. Savcılık, gazetecilerin gözaltı süresini de 1 gün uzattı. 

SAVCI AVUKATLARLA GÖRÜŞMEDİ 

Soruşturma dosyasına dair görüşme başvurusuna rağmen savcı avukatlarla görüşmedi. Bunun üzerine avukatlar dilekçeyle dosyaya dair bilgi talebinde bulunarak, dosyada kısıtlılık kararı olduğunu öğrendi. Avukatlar, arama-el koyma tutanakları ve gözaltı kararlarının taraflarına tebliğ edilmemesine karşı Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz başvurusunda bulundu. 

ARİN BEBEK İÇİN YAPILAN TALEP YANITSIZ KALDI

Avukatların, gözaltında tutulan gazeteci Zemo Ağgöz’ün 45 günlük bebeğinin olması nedeniyle, ifadesinin ivedilikle alınması ve serbest bırakılması yönünde talep de yanıtsız bırakıldı. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2023 yılı bütçe görüşmelerini tamamladı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2023 yılı bütçe görüşmelerini tamamladı

Avukatların, kısıtlılık kararının sona ermesiyle bugün gazetecilerle görüşmesi bekleniyor. Gözaltına alınan gazetecilerin avukatı Şevin Kaya, yürütülen soruşturma, gazetecilere yönelik işkence uygulamalarına dair değerlendirmelerde bulundu. 

GEREKÇE SANAL MEDYADAN ÖĞRENİLDİ

Gözaltı gerekçesini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasıyla öğrendiklerini dile getiren Kaya, “Bu açıklama basına yönelik sansürün ve dezenformasyon yasasının bir sonucu olarak, gazeteci arkadaşlarımız sadece yaptıkları haberler nedeniyle gözaltına alınmış. Biz avukatlar olarak dosya hakkında bilgi alamazken, soruşturma gerekçesini basın aracılığıyla emniyetten öğrenmiş olduk” sözlerine yer verdi. 

İŞKENCEYE KARŞI SUÇ DUYURUSU 

Gazetecilerin gözaltına alınması sırasında polis tarafından basına servis edilen görüntüleri incelediklerini aktaran Kaya, “Bu görüntüler gazetecilerin nasıl işkenceyle gözaltına alındığını bize gösterdi. Başları eğilmeye çalışılarak, ters kelepçeyle tamamen insan haklarına aykırı bir biçimde gözaltına alındıklarını gördük. Bu noktada müvekkillerimiz üzerinde başkaca işkence bulgusu olup olmadığını tespit ettikten sonra, suç duyurusunda bulunacağız” diye belirtti. 

‘KAMUOYU HABERSİZ BIRAKILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Gözaltına alınan gazetecilerin toplumsal olayları takip ederek kamuoyunu bilgilendirdiğini söyleyen Kaya, “Kamuoyu habersiz bırakılmaya çalışılıyor. En nihayetinde muhalif kesimleri sindirmeye çalışan politika, basın yoluyla da devam ediyor ve toplum tamamen baskı altına alınmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.