Filipinler'de aşı bulunana kadar okul yasaklandı

Koronavirüs salgını ile birlikte birçok ülke eğitime ara verdi. Bazı ülkelerde normalleşme süreçleri başlarken bazıları ise daha temkinli olmayı tercih ediyor. O temkinli ülkelerden biri de Filipi...

DÜNYA 26.05.2020 - 15:25 26.05.2020 - 15:25 Dokuz8 Haber

Koronavirüs salgını ile birlikte birçok ülke eğitime ara verdi. Bazı ülkelerde normalleşme süreçleri başlarken bazıları ise daha temkinli olmayı tercih ediyor. O temkinli ülkelerden biri de Filipinler.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, koronavirüs aşısı bulunana kadar öğrencilerin okula dönmesine izin vermeyeceğini söyledi. Duterte, “Benim için, önce aşı. Kimse mezun olmayacaksa, olmasın” dedi.

"KOŞULLU ONAY"

Sputnik'in haberine göre Filipinler’da salgın önlemleri kapsamında mart ayından bu yana kapalı olan okullar ağustos ayı itibariyle 25 milyondan fazla öğrenciyi tekrar karşılamaya hazırlanırken, Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’den ‘koşullu onay’ geldi.

"RİSK HALA ÇOK BÜYÜK"

Her ne kadar öğrencileri eğitimden alıkoysa da, riskin ‘hâlâ çok büyük’ olduğunu söyleyen Duterte, “Gerçekten güvenli olduklarından emin olmadıkça, derslerin açılması hakkında konuşmak işe yaramaz. Benim için, önce aşı. Aşı hazır olursa, o zaman sorun değil” dedi. Duterte, “Kimse mezun olmayacaksa, olmasın” diye ekledi.

ÜLKEDE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI ARTIYOR

Aşı konusunda dünya çağında oldukça yoğun bir çaba sarf edilse de henüz uygulanabilir bir adayın ne zaman onaylanacağı ve dağıtılacağı belirsizliğini koruyor. Filipinler’de okullar normalde haziran-nisan ayları arasında eğitim veriyor. Ancak salgın nedeniyle ülke genelinde uygulanan karantina yüzünden açılış tarihi şimdilik ağustos ayı olarak belirlendi. Ayrıca sınıf ve okullarda kalabalığı önlemek için mesafeye göre eğitim ve online ders gibi uygulamalar hayata geçirilecek.Ülke genelinde salgın nedeniyle şimdiye kadar 873 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı da 14 bin 300’e ulaştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@