Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen, Ankara’da Türkiye Dışişleri Hakan Fidan’la bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

FİDAN: HAMAS'I TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMEDİĞİMİZİ RASMUSSEN'E SÖYLEDİK

Basın toplantısında ‘Gazze’ vurgusu yapan Bakan Fidan, “Gazze’de bütün insanlık bir ayrımda” ifadelerini kullandı. Fidan ayrıca, “Filistin devletinin bir parçası ve devlet sisteminde siyasal parti olan Hamas'ı terör örgütü olarak tanımadığımızı kendilerine (Rasmussen) söyledik” diye konuştu.

Fidan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ben hiçbir zaman zulme ortak olmadık, burada da zulme ortak olmayacağız. Cumhurbaşkanımızın vurguladığı üzere İsrail’den isteğimiz barış çağrımıza kulak vermesidir. Gazze'de bütün insanlık bir ayrımda. Ya büyük bir savaş ya da büyük bir barış çıkacak. Türkiye'nin amacı her zaman olduğu gibi barıştır.

Kanaatimiz İsrail bir tercih yapmak zorunda. Filistinlilerin varlığını yok saymak, haklarını göz ardı etmek, baskı ve zulüm uygulamak, İsrail'e barış getirmedi, getirmeyecek. Biz Türkiye olarak sorunun tüm taraflarına sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Krizin yayılmasını önlememiz lazım aksi takdirde küresel düzeyde çok daha büyük sorunlara tanıklık edebiliriz.

Bu konuda herkes sorumluluk almalı ve somut adımlar atmalıdır. Daha önce de vurguladığımız gibi, Müslüman ülkelerin aktif rol üstlenmesini arzu ediyoruz. Türkiye olarak çabalarımızı yapıcı anlayışla sürdüreceğiz. Sayın Rasmussen'e de ziyaretleri için teşekkür ediyoruz.

RASMUSSEN: HAMAS'I TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRÜYORUZ

Danimarka Dışişleri Bakanı Rasmussen ise Hamas’ı bir terör örgütü olarak gördüklerini ve Türkiye ile bu konuda görüşlerinin uymadığını vurguladı. Rasmussen, Gazze’deki durumun ‘endişe verici’ olduğunu söyledi ve insani yardımların artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Rasmussen şöyle konuştu:

Her zaman bakış açılarımız her konuda örtüşmese de ikna olduğumuz bir husus ikili ilişkilerimizin daha da gelişeceği.

Şu aşamada çok daha diyalogun gerektirdiği bir noktadayız. Türkiye dünya politikasında Ortadoğu politikasında önemli bir role sahip. Gazze'deki durum hepimizi endişelendiren bir durum. Danimarka hükûmeti Hamas'ın gerçekleştirdiği saldırıyı kınıyor, desteklememiz mümkün değil. Hamas'ın terör örgütü olduğunu buradan bir kez daha söylüyorum. Dediğim gibi her konuda fikirlerimiz örtüşmüyor. Ancak insani koridorlar ve barış süreci konusunda çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Biz gerçekten bu durumdan çok endişeliyiz. Bu noktada insani yardımımızı geçtiğimiz hafta itibariyle artırdık. AB'nin insani desteği 3 katına çıkarması da çok önemli.

Türkiye son derece önemli bir ortak ve son derece önemli bir rol oynayabilir.

İsveç'in NATO başvurusunu da görüştük. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılım protokolünü göndermesi bizi de memnun eden bir adım. İsveç bildiğiniz gibi komşu ülkemiz ve NATO'ya katılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.