Halkların Demokratik Partisi (HDP) 25 ve 26'ncı dönem Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, kendisine Twitter üzerinden tehdit ve hakarette bulunan Ağrı Belediyesi Başkanı Savcı Sayan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Konuya dair yazılı açıklama yapan Encü, gerekli soruşturmanın yapılması ve şüpheli yönünden kamu davası açılmasını talep etti. 

MA'nın aktardığına göre açıklamada, Sayan'ın Encü’ye ithafen "Ben kültürüme, dilime, toprağıma, ülkeme hizmet ediyor çalışıyorum. Sen nerdesin? Kürt gençlerine keleş namlusunu, kendine yat kamarasını layık gören it niye kaçtın.. Havlama senin dilini keserim" şeklinde paylaşımda bulunduğu belirtildi.

"NEFRET SUÇU İŞLEDİ"

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Şüpheli siyasetçi olma sorumluluğuna aykırı bir paylaşımda bulunarak müvekkili ve temsil ettiği siyasi partiye, mensuplarına karşı nefret suçu işlemiştir. Ülkede vuku bulan siyasi katliamların bu ve buna benzer nefret söylemlerinin toplumda oluşturduğu infial sebebiyle gerçekleştiği sosyolojik bir gerçekliktir. Bu sebeple şüphelinin yapmış olduğu paylaşımın diğer mağduru da toplumdur. Yargıya güvenin bu denli düşük olduğu böylesi bir dönemde şüphelinin gözaltına alınması yargı önünde eşitlik ilkesinin kağıt üzerinde olmadığını ispatlama açısından önem arz etmektedir.

CHP'li ilçe başkanına tepki göstermişti: İmamoğlu'ndan "rezillik" sözlerine yanıt CHP'li ilçe başkanına tepki göstermişti: İmamoğlu'ndan "rezillik" sözlerine yanıt

"GEREKLİ SORUŞTURMA YAPILSIN"

Yukarıda kısaca arz ettiğimiz sebeplerle benzer suçların meydana gelmemesi için şüphelinin gözaltına alınarak ifadesinin alınması, gerek duyulması durumunda tutuklanması, aksi bir kanaat oluşması durumunda kaçma şüphesine binaen adli kontrol şartları uygulanması ve gerekli soruşturmanın yapılarak ve şüpheli yönünden kamu davası açılmasını müvekkilimiz adına talep ederiz.”