Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin 'terör örgütü' listesinde yer alan cihatçı Taliban, ABD’nin Afganistan’da çekilmesinin ardından ülkedeki “geçici hükümeti” açıkladı.

ESKİ KANDAHAR VALİSİ HÜKÜMETİN BAŞINA GETİRİLDİ

Hükümetin başına Taliban'ın kurucularından Molla Muhammed Hasan Akhund getirildi. Akhund, 1990'lardaki Taliban iktidarı sırasında Kandahar Valisi olarak biliniyor. Yardımcılığını ise örgütün kurucularından Molla Abdulgani Baradar ve Maulvi Adul Selam Hanefi üstleneceği belirtildi.

ABD İLE KONUŞAN İLK TALİBAN ÜYESİ

BBC Türkçe’nin haberine göre, Baradar ise 2020'de dönemin ABD Başkanı Trump ile telefonda konuşarak, bir ABD başkanıyla konuştuğu bilinen ilk Taliban üyesi olmuştu. 2020'de ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesi ise bir Taliban yöneticisinin bir ABD başkanıyla bilinen doğrudan ilk temasıydı.

FBI ARIYORDU: İÇİŞLERİ BAKANI OLDU

FBI tarafından aranan Hakkani örgütünün lideri Siraceddin Hakkani de İçişleri Bakanı oldu. Yıllardır Afganistan'da büyük saldırılar düzenleyen ve Taliban içinde bir yapılanma olan Hakkani örgütü, Taliban'ın aksine ABD tarafından "terör örgütleri" listesine alınmıştı.

MOLLA YAKUP SAVUNMA BAKANI OLDU

Savunma Bakanlığı'na ise Molla Muhammed Yakup getirildi. Molla Yakup ise Taliban'ın kurucularından ve uzun yıllar liderliğini yapmış Molla Ömer'in oğlu olarak tanınıyor. Yakup Taliban'ın siyasi kanadının liderliğini yapmış, ABD ile geçen yıl imzalanan çekilme anlaşmasının müzakerelerinde yer almıştı. Taliban iktidarında kadın haklarının kısıtlanacağı ve kadınların eğitime erişiminin azalacağından edişe ediliyor.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin 'terör örgütü' listesinde yer alan Taliban örgütünün Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen basın toplantısında ülkeyi yönetecek yeni hükümeti dün açıkladı.