Medeni Yasa'nın kabul edilmesinin yıldönümünde Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), açıklamada bulundu.
Yasada düzenlemeler yapılacağına değinen EŞİK, “Medeni Yasa’yı erkekler lehine değiştirmek isteyenlere 17 Şubat sözü: İzin Vermeyeceğiz.” dedi.

"ATAERKİL AİLE MODELİNİ GETİRMEK İSTİYORLAR"

Yasaya yönelik saldırılara dikkat çeken EŞİK, “1926’da kabul edilen Medeni Yasa’ya karşı çıkanlar, yenilenmiş haline daha da düşmanca bir saldırı yürütüyorlar. “Aileyi koruma”  yalanına sığınarak eşitsiz güç ilişkilerinin egemen olduğu, adil paylaşımın olmadığı reisli, ataerkil aile modelini getirmek istiyorlar.”

KADINLARIN HAKLARINA EL KOYMAK, HAYATLARINA EL KOYMAKTIR”

EŞİK, Medeni Yasa’nın laik ve eşitlikçi özünü değiştirerek, kadınların yasayla garanti altında olan tüm haklarına el koymak, hayatlarına el koymaktır. İzin Vermeyeceğiz. 
“Boşanma davaları hızlanacak” bahanesi ile yapılmak istenen değişiklikle erkeklerin boşanması kolaylaştırılacak.” dedi.

"MEDENİ YASA MEDENİ HAYATIN ANAYASASIDIR!"

Amaçlananın kadınların eşit yurttaşlık hakkını gasp etmek olduğunu vurgulayan EŞİK, "Konunun gündemde tutulmasının nedeni sadece; toplumun dikkatini ekonomik çöküşten uzaklaştırmak veya yerel seçimlerde eşitlik karşıtı kesimlerin oy desteğini almak için taktik uygulamak değildir. Aksine, laiklik ve demokrasiden yana tüm çevreler kendi içlerine dönmüşken, eşitlik ve laiklikten uzaklaşmada 22 yılda fiilen alınan mesafeyi yasalaştırmaktır.
İstenen; Örneklerini İŞİD ve Taliban uygulamalarında gördüğümüz gibi kadınların nefes almasını bile erkeklerin iznine bağlamaktır. Olmaz demeyin! Unutmayın! Taliban rejimi kadınların hayatını bir günde cehenneme çevirmişti. 
Dindar, dindar olmayan, zengin yoksul, genç yaşlı tüm kadınlara ve demokrasiden yana herkese sesleniyoruz; hayatlarımıza, haklarımıza ve hayallerimize el koymalarına hep birlikte izin vermeyelim.
Medeni Yasa medeni hayatın anayasasıdır! " açıklamasında bulundu.