Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanvekili Ahnaz Çetiner, kadınların şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşadığını vurguladı.Cumhuri...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanvekili Ahnaz Çetiner, kadınların şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşadığını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanvekili Ahnaz Çetiner, kadınların şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşadığını vurguladı. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyüdüğünü belirten Çetiner, siyasal iktidarın kadınların kazanılmış haklarına göz dikip, “fıtrat ve kader” arasına sıkıştırdığının altını çizdi. Çetiner, “Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. ‘Kadına yönelik şiddet politiktir’ diye haykırmayı sürdüreceğiz” dedi.

MİRABEL KARDEŞLERİN MÜCADELESİ SEMBOL OLDU

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele günü dolayısıyla Adana İl Başkanlığında, il kadın kolları yöneticileri ile Kadın Kolları MYK Üyesi Yasemin Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasını CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanvekili Ahnaz Çetiner okudu.60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan ve tarihe “Kelebekler” olarak geçen Mirabel kardeşlerin, ülkedeki diktatörlüğe karşı direnişleri nedeniyle, hapsedilip, tutuklandıklarını ve ağır işkencelere maruz kaldıklarını aktaran Çetiner, “Mirabel Kardeşler var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarihinde iktidar güçleri tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabel kardeşleri yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi. Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular” diye konuştu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR”

Bütün dünyada kadınların, Mirabel kardeşlerden aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW’dan, İstanbul Sözleşmesi’ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladığını belirten Çetiner, bu yıl 25 Kasım’ın pandemi koşullarının gölgesinde karşılandığına işaret etti.Çetiner, “Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları ‘fıtrat ve kader’ arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. ‘Kadına yönelik şiddet politiktir’ diye haykırmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“EŞİT, ÖZGÜR VE DEMOKRATİK BİR GELECEK, KADINLARIN ELLERİNDE YÜKSELECEK”

Kadınların Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğini vurgulayan CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanvekili Ahnaz Çetiner, şunları söyledi:“Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun!”