Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Parti Meclisi’ni Hatay Defne’de topladı. Baş, “Türkiye bir ikilemle karşı karşıya. Bir taraftan memleket çok hızlı bir şekilde seçim sürecine gidiyor. Seçimin baskısı, oradaki büyük sorumluluk deprem gerçeğini unutturabiliyor. Bir ay önce depremde yaşadığımız acıları unutturması için araçsallaştırılabiliyor iktidarlar tarafından. Biz, tam tersine, Türkiye’de bu seçim ile deprem arasındaki bağı da göstermek için, ona işaret etmek için hem deprem konusundaki sorumluluklarımızı hem depremle ilgili hâlâ dayanışma bekleyen yurttaşlarımızın yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz” dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin Hatay’ın Defne ilçesinde bir çadırda düzenlenen TİP Parti Meclisi toplantısına katıldı. Baş, toplantının açılışında şunları kaydetti:

“Hatay’da, depremin en ağır hissedildiği yerlerden bir tanesinde toplantıyı yapmış olmayı tercih etmemizin sembolik bir anlamı var. Yurttaşlarımızın, halkımızın yaşadığı acıların ortağı olduğunu da bu vesileyle de göstermek istedik. Aynı zamanda meselenin teknik bir boyutu da var. Pek çok arkadaşımız deprem bölgesindeki çalışmalara katılıyor. Diğer taraftan da parti çalışmalarımızı süreklileştirmek gerekiyor. Depremin yarattığı felaketleri yaşamamak için de sürdürmemiz gerektiğini bu deprem sürecinde bir kez daha görmüş olduk. Fakat, Türkiye bir ikilemle karşı karşıya. Bir taraftan memleket çok hızlı bir şekilde seçim sürecine doğru gidiyor. Zaman zaman şöyle hissediyoruz, yaşıyoruz. Seçimin baskısı, oradaki büyük sorumluluk deprem gerçeğini unutturabiliyor. Bir ay önce depremde yaşadığımız acıları unutturması için araçsallaştırılabiliyor iktidarlar tarafından. Biz, tam tersine Türkiye’de bu seçim ile deprem arasındaki bağı da göstermek için, ona işaret etmek için, hem deprem konusundaki sorumluluklarımızı hem depremle ilgili hâlâ dayanışma bekleyen yurttaşlarımızın yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Hem de aynı zamanda, seçimlere ilişkin görev ve sorumluluklarımızı en etkin biçimde yerine getirmenin yol ve yöntemlerini arıyoruz.

Toplantıyı açarken hem partili arkadaşlarımıza, yoldaşlarımıza hem de bu büyük felaket karşısında asrın dayanışmasını örgütleyen tüm yurttaşlarımıza bir kez daha parti meclisimiz adına teşekkür etmek istiyorum. Memlekete dair umutlarımızı, bu karanlık günlerde dahi büyütmeyi başardı Türkiye halkları.

Toplantıyı iki gündemde yapacağız. Birinci bölümde deprem sürecine ilişkin bir değerlendirme yapacağız. Yaptıklarımız, yapamadıklarımız, genel durum ve depremin yarattığı yeni gerçekler üzerine konuşacağız.

Deprem gündemini bitirdikten sonra da artık sayılı gün kalan seçimlere ilişkin bir tartışma yürüteceğiz. Seçim başlığında şöyle bir gündemleştirme olacak. Öncelikli olarak, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin partinin tavrını bir karar hâline getirmek gerektiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde TİP nasıl bir tutum alacak, bu son derece önemli. İkincisi aynı gün gerçekleşecek genel seçimler, milletvekili seçimleri. Buna ilişkin artık bir karar aşamasına gelmemiz gerektiği kanaatindeyiz.

Üçüncü bir başlık olarak da partinin milletvekili adaylarının belirlenmesi sürecini artık takvimlendirmemiz gerekiyor. Pek çok yerde arkadaşlarımız konuya ilişkin çalışmalar yaptılar, partimize milletvekilliği için çok sayıda başvuru geldiğini de biliyoruz. Burada, bu aşamada tek tek tüm illeri, ilçeleri tek tek değerlendirme şansımız olmayacak, belki bunun için bir toplantı daha yapmak gerekecek ama en azından ana yaklaşım konusunda ortaklaşmamız lazım ki hemen pazartesi günü itibariyle il ve ilçe örgütlerimizin genel merkezdeki konuyla ilgili komitelere, komisyonlara raporlarını hazırlayabilsinler.

Önemli bir seçime doğru giderken yıllar sonra belki de ilk defa Türkiye’de sosyalistler, gerçek bir siyasal aktör olarak toplumda yeniden karşılık bulmaya başlarken, yeniden umudu büyütürken çok sayıda yurttaşımızın Türkiye’nin ikinci yüzyılında sosyalistlerin etkin bir rol almasına ilişkin beklentilerini bize ilettikleri bu aşamada, iki gün verimli, başarılı bir toplantı diliyoruz.”

Kaynak: anka