RTÜK'e lisans başvurusunda bulunmadığı gerekçesiyle sayfalarına erişim engeli getirilen Deutsche Welle (DW) "Erişim engeline karşı yasal yollara başvuracağız" açıklamasını yaptı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) lisans başvurusunda bulunmayan Deutsche Welle (DW) ve Amerikanın Sesi (VOA) haber sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi. 

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, konuyla ilgili açıklamasında "Yasal yollara başvuracağız" ifadelerini kullandı.

32 dilde yayın yapan Almanya'nın uluslararası medya kuruluşu DW'nin bütün sayfalarına ve VOA'nın internet sitesine Türkiye'den erişim dün akşam geç saatlerde engellendi.

"AMAÇ SANSÜR UYGULAMAK"

RTÜK, 9 Şubat'ta uluslararası haber sitelerine lisans başvurusunda bulunmaları için 72 saatlik süre tanımıştı. DW ve VOA, lisans dayatmasına karşı "Amacı sansür uygulamak" diyerek başvurusunda bulunmayacaklarını belirtmiş ve konuyu yargıya taşıyacaklarını duyurmuşlardı.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, erişim engeline dair şu açıklamayı yaptı:

"Yaptığımız kapsamlı yazışmalarda ve ayrıca medya denetleme kurumu başkanıyla yaptığımız kişisel görüşmelerde DW'nin neden böyle bir lisans için başvuruda bulunamayacağını açıklamıştık. Örneğin, Türkiye'de lisanslı medya, RTÜK'ün uygunsuz olarak değerlendirdiği çevrimiçi içeriği silmekle yükümlü. Bu durum bağımsız bir medya kuruluşu için kabul edilemez. DW, şimdi uygulanan erişim engeline karşı yasal yollara başvuracak."

Protestoya müdahale eden jandarma: Basın özgürlüğü şu anda yok Protestoya müdahale eden jandarma: Basın özgürlüğü şu anda yok

ALTERNATİF YOLLARDAN ERİŞİM MÜMKÜN MÜ?

Erişim engeli kararının ardından VOA, "İnternet içeriklerine erişim engeli yaşandığı zaman Voice of America'yla (VOA) anlaşmaları da olan 'Psiphon' ve 'nthLink' program ve uygulamalarını kullanarak sansür ve engellemeleri aşıp internette istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz" açıklamasında bulundu.

DW de okurlarını VPN, DNS değiştirme, TOR tarayıcısı ve Psiphon ile erişim engelinin aşılabildiğinin anlatıldığı haberine yönlendirdi.