AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in yarın Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Yunanistan basınına konuştu.

Manolis Kostidis'in sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine, kapıda vize uygulamasına, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına açıklamalarda bulundu.

“Türkiye ve Yunanistan, sadece aynı coğrafyayı değil, aynı zamanda tarihi olarak da olan pek çok ortak unsuru paylaşıyoruz” diyen Erdoğan, Yunanistan ile kapıda vize anlaşmasının her iki ülkeye de fayda sağlayacağını söyledi.

Erdoğan, Avrupa Birliği’nin de vize uygulamasını serbestleştirmesi gerektiğini ifade etti.

AKP'li Cumhurbaşkanı ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmenin ertelenmesine ilişkin ise "programlarının uyumsuzluğu" sebebiyle olduğunu savundu.

Erdoğan, "Arkadaşlarımız mevkidaşlarıyla toplantılar yapıyor ve uygun bir tarih belirlenmesi için çalışmalar sürüyor" dedi.

"ERTELEMEK SORUNLARI ÇÖZMEZ"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Ankara'ya gerçekleştireceği ziyareti değerlendiren Erdoğan şunları söyledi:

“Birlikte tüm konuları açık ve cesaretle konuşarak çözüme doğru adımlar atabiliriz. Ertelemek sorunları çözmez. Bunları cesaretle aşmak ve çözüm iradesi göstermek gerekiyor. Nasıl ki tüm dünya hayranlıkla izlerken, hem bölgemizde hem de dünyanın farklı coğrafyalarında barışın tesisi için çabalıyorsak, aynı şekilde Ege Denizi'nin her iki yakasında da barış ve huzurun ilelebet hakim olması için elimizden geleni yapacağız. Bir şeyi mahvetmek kolaydır. İşin zor kısmı problemleri beceriyle çözmektir. İhtiyacımız olan tek şey çözüm odaklı ve dürüst tarihi adımlardır.”

"İLETİŞİMİMİZ BİRÇOK DÜZEYDE TATMİN EDİCİ"

Erdoğan “Miçotakis ile iletişimiz nasıl?” sorusuna ise “Atina'da bizi memnun eden bir misafirperverlik gösterdiler. Elbette Sayın Miçotakis'i Ankara'da ağırladığımızda Türk misafirperverliğinin nadide örneklerinden birini sergilemiş olacağız. Bahsettiğim iklim somut meyvelerini vermeye başladı. Atina Deklarasyonu, imzaladığımız anlaşmalar ve protokoller bunlardan sadece birkaçı. Yenilerini eklemenin önünde hiçbir engel yok. Sadece aramızda değil, bakanlar ve bürokratlar düzeyinde de çok iyi ilişkiler kurulduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak iletişimimiz birçok düzeyde tatmin edici ve olumlu yönde ilerleyeceğimiz çok muhtemel” yanıtını verdi.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde deniz parklarıyla ilgili atmak istediği adımlara ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Erdoğan, “Türkiye olarak çevreye ne kadar duyarlı olduğumuzu herkes biliyor. Ancak bunu bir kılıf olarak görmek ve diğer tartışmalı durumları bunun arkasına saklamaya çalışmak yanlış olur. Her konuyu kendi bağlamında değerlendirmek gerekir. Aslında Uluslararası Deniz Hukuku, Ege gibi kapalı veya yarı kapalı denizlerde kıyı devletleri arasında ve diğerlerinin yanı sıra çevre konularında işbirliğini teşvik etmektedir. Öte yandan Türkiye'nin bu coğrafyada fiili durumları kabul etmeyeceğini de herkes biliyor” ifadelerini kullandı.

Göçmenlerin durumuna ilişkin de konuşan Erdoğan, “Her zaman vurguladığımız gibi düzensiz göç konusunda uluslararası işbirliğinin olması, yük ve sorumlulukların eşit dağılması gerekiyor. Kalıcı çözümler için çok yönlü bir şema ile çalışmaya devam etmemiz gerektiği aşikar. Konuyla ilgili herkesin işbirliği, hızlı, verimli ve sağlıklı bir şekilde ilerlememizin önünü açacaktır” dedi.

"AB'NİN VİZE UYGULAMASINI SERBESTLEŞTİRMESİ GEREKİYOR"

Yunanistan adalarına kapıda vize uygulamasının sağlıklı sonuçlar verdiğinin altını çizen Erdoğan, Avrupa Birliği’nin de vize uygulamasını serbestleştirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Erdoğan, “Bu konuda ilerleme kaydetmek istiyoruz. Yunanistan ile kapıda vize gibi karşılıklı fayda sağlayabileceğimiz alanların olduğuna inanıyoruz. Olumlu bir gündemle yaklaştığımızda ticari ilişkilerimiz başta olmak üzere birçok alanda ilerleme kaydedebilir ve bunları ülkelerimizin yararına hale getirebiliriz. Örneğin karayolu taşıma araçlarına uygulanan kotaların kaldırılması ve transit rejiminin serbestleştirilmesi, ticaret hacmimizi çok hızlı bir şekilde artırarak hedeflerimize daha kolay ulaşmamızı sağlayabilir” diye konuştu.

“TÜRKİYE-YUNANİSTAN İLİŞKİLERİNDE ABD’NİN SİYASİ DENGESİNİ KORUMASINDAN YANAYIZ”

Biden ile planlanan ve ertelenen görüşmeye dair de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “ABD ziyaretimiz her iki tarafın programlarının uyumsuzluğu nedeniyle ertelendi” dedi.

ABD’de seçim sürecinin sürdüğünü ve Biden’ın takviminin yoğun olduğunu belirten Erdoğan, “Programlarımız yurt içi ve yurt dışında yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu tür ziyaretler her iki taraf için de uygun olan zamanlarda gerçekleşir. Arkadaşlarımız mevkidaşlarıyla toplantılar yapıyor ve uygun bir tarih belirlenmesi için çalışmalar sürüyor. Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde ABD'nin siyasi dengesinin korunmasından yanayız. İttifak hukukuna yakışan mesafeyi koruyan, yapıcı diyaloğa zemin hazırlayan yaklaşımların faydalı olacağına inanıyoruz. Ayrıca Yunanistan ile aracısız doğrudan temasımız var. Bunu sürdürmek ve geliştirmek ilişkilerimize daha olumlu katkı sağlayacaktır” diye konuştu.