Haber: Atilla Yoğurtçu

Emek Partisi Balıkesir İl Kongresi başarıyla tamamlandı. 

İl başkanı Cemil Tosunoğlu'nun açılış konuşmasının ardından divan seçimine geçildi. 

Divan kuruluna Aytekin Bulut, Fikriye Yadırgı, Meral Tufan seçildi. Ardından bağımsızlık,demokrasi ve sosyalizm yolunda düşenler adına saygı duruşu yapıldı.  

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan'ın kongreye gönderdiği mesaj alkışlarla karşılandı. 

Ardından Emek Partisi GYK üyesi Nuray Sancar konuştu. Sancar; Emperyalistler arası çelişki ve çatışmaların,paylaşım mücadelesinin ve savaşların yaşandığı bir süreçten geçiyoruz,dedi. 

WhatsApp Image 2023-11-19 at 20.27.39 (1)

Emperyalist devletler arasında iki kutuplu bir dünya yaratıldığını ve çıkar mücadelelerinin sürdüğünü belirten Sancar,Filistine yönelik İsrail saldırısına ve soykırım düzeyindeki katliamlara tüm kapitalist dünyanın seyirci kaldığını söyledi. Ancak dünya işçi sınıfı ve halklarının işgal ve kıyıma Dünyanın her yerinden ses yükselttiğini belirtti. Türkiye devletinin,tek adam rejiminin kürsüden yüksek dozda kınama yaptığını,ancak İsraille her türlü diplomatik ve ticari ilişkilerin sürdürüldüğünü belirtti. Tek adam rejiminin içeriye yönelik bir ajitasyon ve dinci milliyetçi bir söylem ötesinde ciddiye alınır bir adım atmadığını ifade etti.Muhafazakar kesimin kola dökme,Starbucksı protesto etme şeklinde eylemler yaptığını ,ancak İsrailli durduracak güçlü bir tepkinin ortaya çıkmadığını söyledi. 

Tek adam rejiminin faşist bir devlet yapısı inşa etmek için yargı krizini bahane ettiğini, uzun dönemdir devam eden baskı ve yasakların faşist bir yapılanmaya tahkim edilmek istendiğini dile getirdi. 

Cumhuriyetin yüzüncü yılını geride bıraktığımız bugünlerden yüz yıla baktığımızda Dersim katliamı,Maraş,Çorum,1 Mayıs 77,Diyarbakır,Suruç,10 Ekim katliamları aklımıza geliyor. Yüz yılda emekçiler açısından çok değişen bir şey yok. Elbette bazı kazanımlar var bu kazanımları da koruyarak,hep ileriye yürüyeceğiz. Halkın Demokratik Cumhuriyetini kuracağız. 

Emek partisi Halkın gerçekten egemen olduğu bşr halk iktidarı için durmadan ileriye yürüyecektir,dedi. 

Kongreye ,Kristal İş,DİSK Emekli Sen, Eğitim Sen,Tarım Or Kam Sen,BES,İHD, Alevi Kültür Derneği,Pir Sultan Abdal Derneği,İHD,İstanbul Tekel ve Gazete Bayileri Odası başkanı, HEDEP, TİP, Sol Parti, SEP İl başkan ve yöneticileri katılarak destek verdiler. 

Kristal İş şube başkanı Tangüder Tatar kongreyi selamlayarak ve başarılar dileyerek konuşmasına başladı. Tatar; Bu iktidar döneminde biz üç defa grev yasağı ile karşılaştık. Bu tek adam rejimi işçi ve emekçilerin haklarının karşısında,sermayenin yanındadır,dedi. Toplu sözleşme sürecinde olduklarını söyleyen Tatar; emekçilerin birlikte mücadele ederek kazanacaklarına söyledi. 

DİSK Emekli Sen şube başkanı Nilgün Tuncer, kongreyi selamlayarak;10 Aralıkta üç Emekli örgütü olarak Ankara'da düzenleyecekleri " Büyük  Emekli Mitingi" ne katılna çağrısı yaptı. 

WhatsApp Image 2023-11-19 at 20.27.39

Eğitim Sen şube başkanı Gürbüz Şahin; Kamu emekçilerinin ekonomik olarak zor durumda olduklarını,ÖMK ile ayrıştırıldıklarını söyledi.  

HEDEP adına Hüseyin Gevher, TİP adına Baran Bakır kongreyi selamlayarak  birlikte mücadele çağrısı yaptılar. 

CHP Parti Meclisi üyesi Mehmet Tüm,Yazar Gülsüm Cengiz, İHD Balıkesir şubesinin kongreye gönderdiği mesajlar okundu. 

Çalışma raporu ve mali raporun sunumunun ardından,seçimlere geçildi. 

Yapılan seçimlerde Cemil Tosunoğlu İl başkanlığına seçildi.

WhatsApp Image 2023-11-19 at 20.27.40