Halk buluşmasında ülkenin başlıca sorunlarına değinen Emek ve Özgürlük İttifakı, 3'ncü yol ile çözüm gücü olduklarını belirterek, "İlk işimiz bu iktidarı göndermek olacak" mesajı verdi. 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Emek ve Özgürlük İttifakı, İzmir halk buluşmasını "Şimdi emek ve özgürlük zamanı" şiarıyla, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Konferans salonuna, "Kadınlar, LGBTİ+'lar, gençler, çocuklar ve engelliler için adalet, eşitlik, özgürlük", "Doğanın, çevrenin ve kültürel varlıkların korunması için Emek ve Özgürlük İttifakı", "Kürt sorununda barışçıl ve demokratik çözüm için Emek ve Özgürlük İttifakı" ve "İnsanca çalışacak ve yaşanacak bir ekonomik düzen için Emek ve Özgürlük İttifakı" pankartları asıldı. 

Buluşmaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Dönem Sözcüsü Dilşad Canbaz ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Dönem Sözcüsü Juliana Gözen, Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz’ın yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. 

Bakan Bozdağ’dan ‘TC kimlik numarası’ uyarısı Bakan Bozdağ’dan ‘TC kimlik numarası’ uyarısı

Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), Çiğli Metro durağında bir araya gelerek, arbane, davul eşliğinde buluşmanın yapıldığı salonuna giriş yaptı. Kadınlar sık sık, "Jin, jiyan, azadi", "Kadın yaşam özgürlük" sloganları attı. Buluşma öncesinde halaylar çekildi.  Salonda sık sık, “Biji berxwedana Rojava”, "Biji Berxwedana Öcalan", "Jin, jiyan, azadî", “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” ve "Birleşe birleşe kazanacağız", "Savaşa değil emekçiye bütçe" sloganları atıldı. Buluşma, özgürlük uğruna yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından Emek ve Özgürlük İttifakı'nı anlatan sinevizyon gösterimi ile başladı. 

Buluşmada, Kürtçe ve Türkçe ittifak programı okundu.

TİP: TECAVÜZ FAİLLERİNİ YARGILAMAK İÇİN VARIZ

Buluşmada ilk olarak söz alan TİP Parti Sözcüsü Sera Kadıgil, İsmail Ağa Cemaati’ne bağlı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının 29 yaşında biriyle evlendirilmesine dikkati çekerek, "Bu bir çocuk istismarıdır. Bir tutuklu yok dosyada. 6 yaşındaki bir çocuk tecavüzcüye eş ediliyor. Bizlere reva gördükleri düzen bu. Bu ülkede çocuklara, kadınlara görülen reva budur. Biz niye varız? Din-Allah diye bizim çocuklara reva görülen bu sisteme karşı mücadele etmek için varız. Din adı altında kutsal aile ile istismarı meşrulaştıranlara karşı dur demek için varız. Bu tarikatlara karşı laikliği savunacağız. Adaleti sağlamak ve istismarı yargılamak için varız. Deniz Poyraz'ı katledenleri yargılamak ve Poyraz'ın annesine adaleti sağlamak için varız. Deniz Poyraz ölümsüzdür. Siyasi tutsaklara özgürlük için varız. Öfkenizi kuşanıp yanımızda yer alın, bu sisteme karşı duralım. 'Jin, jiyan, azadî" diyerek konuşmasını tamamladı.   

EHP: İKTİDARI GÖNDERECEĞİZ 

EHP Merkez Komite Üyesi Özge Akman, "Büyük sorunlar varsa, büyük çözümleri konuşmalıyız. İttifakımız bu sorunlara karşı çözüm olmak için çıktı" diyerek, ülkede derinleşen ekonomik krize işaret etti. Akman, ittifakın ekonomik krize karşı çözümlerini anlatarak, halktan yana bütçe ile mevcut sorunların çözülebileceğini aktardı. Ülkedeki sorunların tek çözümün Emek ve Özgürlük İttifak’ı olduğunu söyleyen Akman, "İlk işimiz bu iktidarı göndermek olacak. Gidecekler tıpış tıpış gidecekler. Üreten kimse yöneten de onlar olacak. Özgürlük, barış emeğimiz için yola çıkıyoruz. Güzel ve güneşli günleri barış içerisinde yaşayacağız. Biz bu iktidara ve sisteme karşı meydan okuyoruz. Yolumuz açık olsun" 

EMEP: SÖMÜRÜYÜ İŞÇİLER BOŞA ÇIKARACAK

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, "Anlattığımız her bir sorun kapitalist sistemin yarattığı sorunlardır. 20 yılık AKP iktidarın etkileri yıkıcı bir şekilde sürüyor. İşçilerin kanı canı pahasını verdiği emeği görmeyen bir iktidar ekonomi krizi çözemez. Sömürü sistemini görmeyenler demokrasiden bahsedemez. Bu sömürü sistemini tersine çevirecek olan işçi direnişi ve mücadelesidir. Emek ve Özgürlük ittifakıdır. Ülkede demokrasi, bölgede barış. Halkların kardeşliği esastır" dedi. Gürkan da, halkın öznesi olduğu bir siyasetle kazanılabileceğini yineledi. 

HDP: 3'NCÜ YOL İLE ALTERNATİFİZ

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, ülkenin müthiş bir baskı, adaletsizlik zorbalıkla yönetildiğini belirterek, "Bu yeni değil, ülke daha önce de bu şekilde yönetildi. Ama bu iktidar bu adaletsizlikleri zirveye taşıdı. Türkiye'de yaşanan hukuksuzlukları anlatmakla bitmez. Bu ülke 2023'de bir karar verecek. Bu iktidar değişecek mi? Yoksa devam mı edecek? Ona karar verilecek. Cumhur ve millet ittifakına karşı çıkan bir yerden Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmek için yola çıktık. Çözme iradesine sahibiz. 2 bloğa karşı 3'ncü yol ile alternatifiz. Bu ülkede sürekli iktidar tarafından bir beka sorunu olduğu anlatılıyor. Bu ülkede beka sorunu yoktur, tek beka sorunu iktidardır. İktidar kendi bekasını korumak için her gün yaptığı politikalarla gösteriyor" diye belirtti.  

İZMİR'DEN ROJAVA'YA SELAM

İktidarın bekasını özelikle Kürt düşmanlığı üzerinde sürdürdüğünü belirten Oluç, "Bu iktidar Kürt düşmanlığını birinciliğini kimseye bırakmadı. Sadece ülke içinde değil dünyanın neresinde olursa olsun Kürtlere karşı savaş açtı. Rojava'yı her gün bombalıyorlar. Orada yaşayan halklar Türkiye’ye barış eli uzatmışlar. Ama bu iktidar Kürtleri öldürerek kendisini var etmek istiyor. Suriye'deki demokratik bir rejimin oluşması için mücadele etmesi gerekirken, mezhepçi politikalarıyla IŞİD'i yeniden ihya etmek için saldırıyor. Savaşla seçime gitmek için bu oyunu oynuyor. Emek ve Özgürlük İttifakı bu oyuna gelmeyecek, bu tuzağı boşa çıkaracak. Hiç kimse bu tuzağa gelmemelidir. IŞİD'e karşı mücadele eden, dünyanın kalbi olan Rojava'ya buradan selam gönderiyoruz. İyi ki İŞİD barbalarına karşı savaştılar. Bunu ne bizler, nede dünya unutmayacak" diye kaydetti.  

SMF: MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM

SMF Dönem Sözcüsü Dilşad Canbaz, 20 yıllık faşizm iktidarının her yanı kuşattığını belirterek, savaş politikalarına değindi. Canbaz, “Rojava’da bir kazanılmışlık vardı. Enternasyonal bir akıl vardı. O kolektife yönelik aynı saldırı aynı faşizm koşullarında saldırıyorlar. Kendi iktidarını ayakta tutabilmek için bu savaş konseptini Kürtlerden başlatmak istiyor. Şunu da görmek lazım yalnızca bu iktidar değil o savaş tezkerelerini onaylayanlar da en az bu iktidar kadar sorumludur” şeklinde konuştu. Kadın, emek ve özgürlük mücadelelerine değinen Cambaz, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın önünde uzun bir mücadele yolu olduğunu söyledi. Canbaz, tüm toplumsal kesimleri mücadeleye davet etti.

TÖP: ÖZGÜRLÜK İTİFAKINDA BULUŞALIM

TÖP Dönem Sözcüsü Juliana Gözen, 24 Eylül'de başlayan yürüyüşlerinin Türkiye ve Kurdistan'ın her yerinde daha güçlü adımlarla ilerlediğini belirterek, "Hayatlarımızı karartanlara karşı, bu yol halkın yoludur. Tarihsel bir süreçteyiz. İttifakımız bu tarihsel sürecin ana öznesidir. Bu tarihseli sürecin farkındayız. Yeni bir başlangıç yapıyoruz. Hepinizin güç vermesiyle bu yolu yürüyeceğiz. Kürtlere savaş açan kadınları katleden, çocukların özne olmadığını iktidara karşı sesimizi birleştiriyoruz. Halkın söz yetki ve karar sahibi olması için mücadele ediyoruz. Savaş, açlık, sömürü düzenine karşı gemileri yaktık. AKP karanlığı dayatıyor. Diğer yandan kurulan Millet İttifak ise tekçi, sağcı restorasyon programını önümüze koyuyor. Ne ölüme, ne de sıtmaya razı değiliz. Kendi ittifakımızla yürüyeceğiz. Masa başı ittifaklar kurmuyoruz. Sokaklarda meydanlarda halklarla ittifakı kuruyoruz. Toplumun ezilen ve sömürülen ittifakıyız. Geleceğimize hayatımıza sahip çıkma çağrısı yapıyoruz. Yeni bir düzeni kurmak için herkesi Emek ve Özgürlük İttifakı'nda yer almaya çağırıyoruz" diye konuştu. 

Buluşma, slogan, alkış ve çekilen halaylar eşliğinde son buldu.