İzmir’de yapılan saldırı ardından HDP Genel Merkezi'ne dayanışma ziyaretinde bulunan emek ve demokrasi güçleri, saldırının sadece HDP’ye yönelik olmadığına dikkati çekerek birlikte mücadele çağrıs...

İzmir’de yapılan saldırı ardından HDP Genel Merkezi'ne dayanışma ziyaretinde bulunan emek ve demokrasi güçleri, saldırının sadece HDP’ye yönelik olmadığına dikkati çekerek birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırının ardından Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, parti Genel Merkez’ini ziyaret etti. Dayanışma ve birlikte mücadele mesajlarını ileten emek ve demokrasi güçleri, ortak toplantı düzenledi.
Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi Erkan Yıldız, Türkiye’de mücadele edenlerin tarihinin yasla dolu olduğunu belirtti. Yıldız, “Mücadele bizim için bir mecburiyet. Bu anlamda bu saldırıyı kınayarak köşesine çekinenleri de failleri kadar kınıyoruz” dedi.

FAŞİZME KARŞI DİRENME SÖZÜ

Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Köklü de “Kan ile beslenenler iktidarlarını sürdürmek isterler bu tür saldırılarla baş etmenin tek yolu da ortak akılla mücadele etmekten geçiyor” dedi. Devrimci 78’liler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Cumhur Yavuz, “Yoldaşlarımıza başsağlığı dilemenin ötesinde omuz omuza faşizme karşı direnme sözü veriyoruz” diye belirtti.
Yaşanan saldırının bir katliam olduğunu belirten, Birleşik Mücadele Güçleri adına konuşan Zarife Çamalan da, “Dün burada kadın eyleminde yapılan saldırıları da gördük bugün o katilin HDP binasından nasıl çıkarıldığını da gördük.  Başsağlı dilemek değil, faşizme karşı topyekun mücadeleyi örmek durumundayız. HDP’yi, halkların kardeşliğini savunacağız” ifadelerini kullandı.

‘SALDIRI SADECE HDP’YE DEĞİL’

Saldırının sadece HDP’ye yönelik olmadığını dile getiren Sosyalist Emekçiler Partisi Genel Başkanı Güneş Gümüş, “Bunu daha önce de yaşadık. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar yaşanan süreç yeni bir sürecin başlangıcını olmuştur bu saldırı da yeni bir sürecin başlangıcıdır. Buna karşı hep birlikte mücadeleyi güçlendirmek zorundayız. Bu tür saldırılara karşı yan yana duracağız ve mücadeleyi sürdüreceğiz. Biz buna varız” diye aktardı.

YAN YANA GELİNMELİ

 İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat da, saldırıyı lanetlediğini belirterek, “Kürde ve muhalefete düşmanlık ve kirli politikalarda ısrar ülkeyi uçuruma götürüyor. Bu gidişatın daha kötü olasılıklarını da öngörerek tüm demokrasi güçlerinin yan yana gelmesinin öneminin altını ben de çiziyorum” dedi.

‘MÜCADELEYİ ARTIRMALIYIZ’

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) adına konuşan Hatice Göz, “Daha önce de bu tarz katliamlarla karşılaştık ama bundan sonra mücadeleyi ve yan yana durmayı artırmalıyız. Daha önce olduğu gibi bugün de HDP’yle yan yana olacağız. Bu saldırı sadece HDP’ye yönelik değil hepimize” şeklinde konuştu.
Kaldıraç adına konuşan Semra Demir de, “Bu saldırıyı düzenleyenlerin arkasında saray rejimi var. Bu saldırılar halkların tümüne dönük. Bu nedenle birleşik mücadele önemli ve dayanışmayı büyüteceğiz” diye aktardı.

‘UNUTMAK YOK’

Birlikte mücadele vurgusu yapan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Başkanı Mustafa Karabudak, “Yaşasın halkları kardeşliği birlikte” derken, Devrimci Anarşist Federasyonu üyesi Doğuş Özdemir de, “Bu sadece saldırı değil bir katliam. Buradan devlete ve onun paralı katillerine tekrar sesleniyoruz hesabını soracağız unutmak yok affetmek yok” ifadelerini kullandı.

BİZ KAZANACAĞIZ

Son olarak konuşan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) işinden ihraç edildikten sonra Yüksel Caddesi’nde yaptığı eylemlerden tanınan Mahmut Konuk da, “Bugün burada HDP’ye üye olma beyanımı hepinizin önünde açıklıyorum. Faşist diktatörlerin saldırısı karşısında bağımsız duruşumu bugünden itibaren HDP’ye üye olarak gösteriyorum. Zafer direnen halkların olacak. Biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.